Gebeliğin 25. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 25. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 25. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğinizin 25. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 34 cm yani bir şalgam büyüklüğündedir.

Gebeliğin 25. haftası neler yaşanır?

Bu zamana kadar buruşuk olan derisi artık pürüzsüzleşmeye ve daha fazla tüy üretmeye başlamıştır. Ayrıca derisinin altında bulunan kılcal damarlar kanla dolmaktadır. Şimdiye dek beyaz ve şeffaf olan vücudu bu sayede artık daha kırmızı bir hal almaya başlayacaktır.

Daha öncesinde kapalı olan burun delikleri bu hafta itibari ile açılacaktır.

Bebeğiniz dışarıdan gelen sesleri artık daha iyi duyabildiği için ani ve yüksek seslere karşı refleks olarak sıçrama ve hıçkırık gibi tepkiler verebilir. Eğer karnınızda düzenli ve ritmik bir hareket hissederseniz bu bebeğinizin hıçkırıklarıdır.

Hamilelikte anne adaylarında görülebilen problemlerden biride hemoroiddir. Hemoroid makattaki toplardamarlarda varis olması anlamına gelmektedir. Halk arasında daha çok basur adı ile bilinmektedir. Dolaşım sistemindeki değişimlerden kaynaklı gebelikte rastlanan bir rahatsızlıktır. Kabızlığı önleyici şekilde beslenerek bu problemi en aza indirebilirsiniz.

Gebelikte karşılaşılan bir diğer sorunda el uyuşmasıdır. Sürekli tekrarlayan el hareketleri nedeni ile bu sorun oluşabilir. Bilgisayar başı işlerde çalışan hamilelerde daha sık rastlanır. Ellerinizi mümkün olduğunca dinlendirin ve dolaşım problemi olmaması için aşağıya doğru sallandırın.

Gebelik süreci ilerledikçe karnınızdaki büyümede artmaktadır. Bu büyümeden kaynaklı cildiniz gerilmeye ve kaçıntılar oluşmaya başlayacaktır. Çok fazla kaşımak cildinizde tahriş ve yaralara neden olacağı için bu gibi hareketlerden kaçınmalısınız. Bunun yerine nemlendirici losyonlar sürerek cildinizin gerilmesini önleyebilirsiniz. Böylece kaşıntınızda azalmış olur.

Gebelikte yaşanabilecek bir diğer sorun ise idrar yolu enfeksiyonudur. İdrarınızı yaparken acı ve nahoş bir koku geliyorsa ve yanma hissi oluşuyorsa bunu mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Çünkü bunlar idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir.

Çalışan bir anne adayı iseniz tahmini doğum zamanına göre ne zaman doğum iznine ayrılmanız gerekeceğini hesaplamaya başlayabilirsiniz. İşverenleriniz ile bu konuyu şimdiden konuşmanızda fayda vardır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.