Gebeliğin 27. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 27. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 27. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 27. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 37 cm yani bir karnabahar kadardır. Bu haftadan itibaren bebeğinizin hareketleri çok daha artacak ve rahatça hissetmeye başlayacaksınız.

Gebeliğin 27. haftası neler yaşanır?

Gebelik döneminin artık 7. ayına ve üçüncü trimester dönemine girmiş bulunmaktasınız. Bebeğiniz gelişimini tam olarak 37. haftada tamamlayacak olsa da erken doğum ihtimali söz konusu olursa solunum desteği ile hayatta kalabilecek kadar gelişim göstermiş durumdadır.

Bebeğinizin şimdiye dek kapalı duran gözleri artık açılmaya başlamıştır ve ışığa karşıda duyarlı hale gelmiştir.

Bebeğinizin hareketlilik durumundan uyuyor mu yoksa uyanık mı olduğunu artık takip edebilmeniz mümkündür.

Her bebeğin hareketlilik oranı birbirinden farklı olacağından dolayı şu sıklıkla hareket etmeli gibi bir net bir bilgi söz konusu değildir. Hareket sıklığını bebeğinizin hareketlerini gözlemleyerek takip edebilir ve hareketlerinde çok belirgin bir azalma olmadığı sürece ortada bir problem yoktur. Eğer 2 saat boyunca bebeğinizin hiçbir hareketini hissetmeme gibi bir durum söz konusu olursa bu konu hakkında doktorunuza hemen haber vermeniz gerekir. Böyle bir durumda bebeğinizin kalp atışlarını ve hareketlerini kontrol etmek için NST’ye girmeniz gerekebilir.

Gebelik ilerledikçe ve kilonuzda artış oldukça artık nefes almada güçlük çekebilir ve çarpıntı problemleri yaşayabilirsiniz. Kendinizi çok yoracak işlerden kaçınıp bol bol istirahat edebilir. Vitamin ve demir seviyenizin yeterli olup olmadığını kontrol edebilir ve takviye alabilirsiniz.

vajinal akıntınızda artış yaşanmaya başlayacağı için enfeksiyon sorunları ortaya çıkabilir. Enfeksiyon oluşmuşsa bunun doğum esnasında bebeğe zarar vermemesi için biran önce tedavi edilmelidir.

Gebelik süresince çeşitli acı, ağrı, kasılma ve tuhaf hisler yaşayacaksınızdır. Ancak bunlardan hangisinin normal hangisinin anormal bir belirti olduğunu bazen anlamakta güçlük çekebilir ve endişelenebilirsiniz.

Eğer aşağıdaki durumlar söz konusu ise vakit geçirmeden bu konuda doktorunuza bilgi vermeniz çok önemlidir.

  • Bebeğiniz normal zamanda olduğundan daha fazla hareket etmeye başlamışsa
  • Karnınızda uzun süredir geçmeyen bir ağrı varsa
  • Vajinal kanamanız varsa
  • İdrarınızı yaparken acı hissediyorsanız ve kanama oluyorsa
  • Aşırı derecede kusuyor ve kusma esnasında ateşiniz yükseliyorsa
  • Çift görme ya da bulanık görme gibi problemler yaşıyorsanız
  • Kalbinizde uzun süre devam eden bir çarpıntı varsa
  • Ayaklarınızdaki şişme ve ağrılar ayağa kalkmanızı ve hareket etmenizi engelleyecek aşamaya gelmişse
  • 1 hafta içerisinde 2 kilodan fazla kilo almışsanız

Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Gebeliğin bu dönemlerinde cildinizde pigmentasyon konusunda değişimler yaşanır ve karnınızda ya da yüzünüzde çeşitli koyu renkli lekeler oluşabilir. Bu durum sizi endişelendirmesin. Çünkü doğumdan birkaç ay sonra bu problem ortadan kalkacak ve cildiniz eski haline gelecektir. Ancak bu lekelerin artmaması ve kalıcı hale gelmemesi için aşırı güneşten korunmanız gerekmektedir.

Hormonlarınızdaki değişimlerden dolayı bu dönemde rüyalarınız daha canlı ve gerçekçi olmaya başlayacaktır. Bu durum sizi şaşırtmamalıdır.

Doğuma az bir süre kaldığı için doğum sonrası size evde birinin destek olmasını istiyorsanız bu kişinin kim olacağına karar verip onunla bu konuda görüşmelisiniz. Genellikle bu görevi anneanne üstlense de yine de farklı bir yakınınız da olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.