Gebeliğin 28. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 28. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 28. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 28. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 38–40 cm yani bir patlıcan kadardır. Kasları artık iyice güçlenmiş ve cilt altı yağ dokusu artmış durumdadır. Kaş ve kirpikleri bile nerdeyse tamamlanmak üzeredir.

Gebeliğin 28. haftası neler yaşanır?

Bebekler bu dönemde ters duruş pozisyonuna geçerler. Buda anne adaylarında bazı şikayetlere yol açabilir. Ters pozisyonda durduğunda bebek annenin mesanesine daha fazla baskı yaptığından dolayı alt karın ağrısı ve daha sık idrara çıkma gibi etkilere sebep olur.

Midede yanma (reflü) ve bacaklarda ödem gibi problemlerde artış yaşanabilir. Bunun dışında bel ve sırt ağrılarında da artış yaşanacaktır. Vücut ağırlığınız arttıkça bu belirtileri daha belirgin şekilde hissetmeniz çok normaldir. Halsizlik, çarpıntı, zor nefes alma ya da baygınlık hissi gibi sorunlarda yaşanabilir.

Bu olumsuz belirtileri en aza indirmek için beslenme şeklinize çok dikkat etmeli ve düzenli olarak egzersiz ve yürüyüş yapmanız gerekecektir.

Karnınız büyümeye başladıkça cildinizde çatlak ve kaşıntılarda artacaktır. Bunu en aza indirmek için bol bol su içmeli ve nemlendirici kremler ya da yağlar sürmelisiniz.

Vücut ağırlığınız arttıkça yürürken denge sorunu yaşamaya başlayabilirsiniz. Bunu önlemek için düz taban ayakkabılar kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.