Gebeliğin 29. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 29. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 29. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 29. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 40 cm yani bir balkabağı büyüklüğündedir.

Gebeliğin 29. haftası neler yaşanır?

Bebeğiniz büyüdükçe rahim içerisindeki alan daralmaya başlayacaktır. Bundan dolayı da artık tekmelerin yerini dirsek ya da diz dürtmeleri alacaktır. Hareketlerde meydana gelen bu azalma sizi endişelendirmesin. Bu bebeğinizin büyümesinden ve içinde bulunduğu alanın daralmasından kaynaklıdır.

Bebeğiniz büyüdükçe besin ihtiyacı da artacağı için artık beslenmenize daha fazla dikkat etmelisiniz. Vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacak gıdalar tüketmelisiniz. Kalsiyum ihtiyacı içinse bol bol süt içmenizde fayda vardır. Yada yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri de tüketebilirsiniz.

Bu dönemde burun tıkanıklığı ya da burun kanaması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Halsizlik ve dalgınlık gibi durumlarda artış görülebilir.

Eğer çalışan bir anne iseniz ve hareketlerinizde artık zorlanıyorsanız doğum iznine çıkmanızın zamanı gelmiş demektir. Doğum iznine çıkma süresi her kadında farklıdır. Bu tamamen gebelik sürecinizin ne kadar rahat geçtiği ile ilgilidir.

Doğum izni konusunda prosedürleri iyice öğrenmeli haklarınızın neler olduğunu iyice öğrenmelisiniz. Sizin olmadığınız dönemde işlerinizin nasıl ve kim tarafından idare edileceği konusunda işverenlerinizle detaylı bir görüşme yapmalı bu süreç için gerekli hazırlıklar yapılmalıdır.

Gebeliğin bu dönemlerinde bacaklarda kramp problemleri çok sık yaşanmaya başlayabilir. Kalsiyum ve potasyum açısından zengin gıdalar tüketerek ve bol bol istirahat ederek bu sorunu en aza indirebilirsiniz.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde hareketlerinizde daha fazla zorlanacağınız için doğumla ilgili yada bebek alışverişi konusunda hazırlıklarınızı bu dönemde artık tamamlamaya çalışırsanız daha iyi olur. Daha sonraki haftalarda bu koşuşturma ve hazırlık aşamaları sizi çok zorlayabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.