Gebeliğin 3. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 3. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 3. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin başlamasından sonra embriyo artık rahim duvarına yerleşmiş ve gelişmesini hızlı bir şekilde sürdürmektedir.

Gebeliğin 3. haftası neler yaşanır?

Bebeğiniz artık çok hızlı bir şekilde büyüyen bir hücre topu halindedir. Embriyo ya da Blastosist olarak isimlendirilmektedir.

Embriyo rahminize iyice yerleştikten sonra plasentayı oluşturacak kısım için HCG adı verilen gebelik hormonunu üretir. Bu hormon sayesinde yumurtalıklarınıza regl döngüsünü artık durdurma emri verilir. Gebelik süresince regl gerçekleşmez. Ayrıca östrojen ve progesteron üretiminin daha yoğun bir şekilde olmasını sağlar.

HCG hormonunun üretilmiş olması gebelik testinin pozitif olarak çıkma sebebidir. Yani eğer gebelik testini bu haftanın sonunda yapmışsanız sonuç kesinlikle pozitif çıkacaktır. Fakat bazen negatif sonuç alınmasına rağmen regl döneminde gecikme söz konusu ise birkaç gün sonra testi yeniden tekrarlamanız gerekebilir. Bu henüz yeterince HCG hormonunun o esnada üretilmemiş olmasından kaynaklı bir yanıltıcı test sonucudur.

Gebeliğin 3. haftasından rahim içinde amniyotik keseyi oluşturacak olan oyukta, amniyotik sıvı embriyonun etrafında birikmeye başlar. Bu amniyotik sıvı bebeğinizin büyüme ve gelişmesi için hayati önem taşır. Ayrıca bu sıvı bebeğinizin içerisinde muhafaza edilip korunmasını sağlamaktadır.Plasenta oluşana kadar embriyo yani bebeğiniz rahminizdeki küçük damarlara bağlı olan ve mikroskobik kanallardan oluşmakta olan bir sistem sayesinde besin ve oksijen ihtiyacını karşılamakta ve atıklarını bu yolla atmaktadır. Plasenta oluştuğunda bu görevi o üstlenecektir.

Bu süreçte hala hamile olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz. Çünkü çok fazla belirti olmadığı müddetçe 3. Haftada gebelik şüphesi olmayabiliyor. Bu haftanın sonuna doğru hafif bir kanama yaşayabilirsiniz. İmplantasyon kanaması denilen bu döllenmiş yumurtanın kan dolaşımı yüksek olan rahim katmanından geçmesinden dolayı olmaktadır. Çok hafif bir kanamadır. Gebeliğinizin farkında iseniz endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Gebeliğinizden habersizseniz bunu regl başlangıcı gibi algılayabilirsiniz.

Gebeliğin 3. Haftasında göğüslerde şişlik ve hassasiyet oluşur. Regl dönemi öncesindeki belirtilerden biraz daha yoğundur.

Progesteron hormonunun artmasından dolayı ve bebeğinizin oluşum sürecindeki gelişmelerden dolayı hormonlarınızda dengesizlikler meydana gelir. Buda kendinizi çok yorgun ve halsiz hissetmenize sebep olabilir.

Embriyonun büyümeye başlaması nedeni ile idrar kesenize bakı uygulamaya başlar. Buda çok sık idrar boşaltma ihtiyacına sebep olabilir.

Östrojen seviyesinde artış olduğu için koku algınız daha hassas hale gelecektir. Kokuları daha yoğun algılamanız bazı durumlarda size rahatsızlık hissi verebilir.

Bazı gıdalara karşı tiksinme hissi oluşabilir. Ve buda iştah durumunuzu etkileyebilir.

Sabah uyandığınızda ortaya çıkan mide bulantısı ve kusma durumu görülebilir. Genellikle 1. Aydan sonra başlayan belirtiler olsa da bazı anne adaylarında daha erken ortaya çıkabilir.

Vücut ısınız normalin daha üzerine çıkmaya başlamışsa buda bir gebelik belirtisidir.

Regl döneminize denk gelen süreçte kırmızı, pembe veya kahverengi renkte çok hafif bir kanama yaşanabilir. Bu durum her ihtimale karşı doktorunuza bildirilip gebelik durumunuz kontrol edilmelidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.