Gebeliğin 30. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 30. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 30. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 30. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 40 cm yani bir lahana büyüklüğündedir.

Gebeliğin 30. haftası neler yaşanır?

Bebeğiniz büyüyüp rahminizde çok fazla yer kaplamaya başladıkça bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvı oranı gün geçtikçe azalmaya başlayacaktır.

Bebeğiniz artık kendi vücut ısısını ayarlamaya başlamıştır. Bundan dolayı da şimdiye kadar vücudunu sıcak tutmaya yarayan lanugo denilen küçük tüyleri dökmeye başlamış durumdadır.

Görme yetisi gelişmeye devam etmektedir ancak hala çok keskin değildir. Zaten doğduğu ilk zamanlarda bile hala bir süre gözlerini kapalı tutmaya devam edecektir. İlk başta görüş açısı %5 olacak zamanla bu açı genişleyecektir. Bebeğinizi göz gelişimi doğumundan sonra 2 yaşına kadar devam edecektir.

Bebeğiniz büyüdükçe içinde bulunduğu alan daralmaya başlayacağından dolayı hareketlerinde azalma olacaktır. Yani o ilk zamanlar sürekli tekme atan ve hareket halinde olan bebeğinizin eskisi kadar hareket etmemesi sizi endişelendirmesin.

Gebeliğin bu dönemlerinde mide yanması ve mide ekşimesi en çok karşılaşılan belirtilerdir. Bedeniniz doğuma hazırlandığı için kaslarınız gevşiyor ve hormonlarda salgılanma artışı olacaktır. Bu hazırlıklar ve değişimler meydana gelirken vücutta yan etki olarak mide problemleri görülebilir.

Kilo artışınız ve vücudun ağırlık dengesinin bozulmasından kaynaklı ayaklarınızda büyüme olmuş olabilir. Kendinize 1 numara büyük ayakkabı almanın zamanı gelmiş olabilir.

Rahminizdeki genişleme nedeni ile gaz problemleri ya da kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Bunu önlemek için bol bol su içmelisiniz. Beslenme şeklinize de çok dikkat etmeli az ama sık beslenmelisiniz.

Gebelikten kaynaklı diş problemleri yaşayabilirsiniz. En sık görülen diş eti kanamalarıdır. Bu durum doğumdan sonra ortadan kalkacaktır.

Hamilelikte vücudunuzun genişlemesinden kaynaklı çatlaklar meydana gelecektir. Ve çok fazla kaşıntı yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu sorunu en aza indirmek için nemlendirici krem ve bitkisel yağlardan yararlanabilirsiniz. Ancak çatlak önleyici mucizevi bir ilaç bulunmadığı için piyasada satılmakta olan pahalı ürünlere aldanmamalısınız.

Karnınızın büyümesi ve doğuma yaklaşmanızdan dolayı uyku problemleri yaşayabilirsiniz. Yeterince uyuyamadığınız için kendinizi sürekli halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Gün içerisinde bol bol dinlenmeli ve her fırsatta uyumaya çalışmalısınız. Rahat uyuyabilmek için mutlaka destekleyici yastık kullanmalısınız.

Doğuma az bir süre kaldığı için ebeveynlik ve doğum konusunda endişelerinizin artması çok normaldir. Bundan kaynaklıda duygu yoğunluğu yaşayabilirsiniz. Kafanıza takılan sorular ve endişeleriniz ile ilgili çevrenizdeki daha önce doğum yapmış ya da doğum bile yapmamış kişilerin kendine ait fikirleri ile kafanızı daha çok karıştırmak yerine bu konuda uzman olan kişilerin görüşlerini dikkate almanız daha doğrudur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.