Gebeliğin 31. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 31. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 31. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 31. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 41 cm yani bir Hindistan cevizi büyüklüğündedir.

Gebeliğin 31. haftası neler yaşanır?

Bebeğiniz artık doğuma yakın bir boya ulaşmış olsa da doğuma kadar biraz daha uzayacaktır.
Gebeliğin bu döneminde bebeğinizin beyin bağlantıları da iyice gelişmiş durumdadır. 5 duyu organı ile ilgili sinyalleri alıyor ve onlarla ilgili bilgi topluyordur.

Bebeğinizin ağırlığı ve hareketlerinden dolayı artık uyumakta iyice güçlük çeker hale gelmiş olabilirsiniz. Sizin için bu olumsuz bir durum olsa da bebeğinizin hareketli olması onun sağlıklı ve aktif bir bebek olduğunu gösterdiği için olumlu bir durum demektir.

Gebeliğin başlangıcından itibaren bu döneme kadar ortalama 9-11 kilo almış olmanız normaldir. Ancak bu her hamile kadında farklılık gösterebilir. Bu oranın altında ya da üstünde kilo alımı gerçekleşmiş olması sizi endişelendirmemelidir. Zaten kilonuzla ilgili bir problem söz konusu olduğunda doktorunuzu sizi bu konuda uyaracak ve gerekli görürse sizi bir diyetisyene yönlendirecektir.

Gebeliğin son haftalarına geldiğiniz bu günlerde rahim kaslarınızda kasılmalar hissedebilirsiniz. Bu kasılmalar çoğunlukla düzensiz ve acısızdır. Ancak 1 saat içerisinde 4 defadan fazla kasılmanız olursa bunu doktorunuza bildirmenizde fayda vardır. Erken doğumun habercisi olabilir.

Gebeliğin bu haftalarında göğüslerinizden kolostrum adı verilen sıvı gelmeye başlayabilir. Göğüs pedleri kullanarak giysilerinizin lekelenmesini önleyebilirsiniz.

Rahminiz idrar kesenize iyice baskı yapmaya başladığı için daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Tuvaletinizi tutmaya çalışmamalısınız. Çünkü bu mesane iltihabına yol açabilir. Ve kasılmalar daha erken başlar. O nedenle idrarınız geldiğinde mutlaka tuvalete gitmelisiniz.

Gebeliğin bu son döneminde baş ağrılarınızda artışlar meydana gelebilir. Uyku düzeninizin bozulmuş olması, vücut ağırlığınızın artması ve yaklaşan doğumun stresi baş ağrılarına sebep olabilir.

Vücut ağırlığınız arttıkça bacaklarınızdaki varis sorunlarında artış olabilir. Bu problemi azaltmak için sık sık yürüyüşe çıkın ve zorlayıcı olmayan egzersizler yapın.

Karnınızı ve bacaklarınızda şişlikler meydana geldiği gibi geniz yolunuzda da şişlik meydana gelebilir ve burun tıkanıklığı yaşayabilirsiniz. Nefes alma bantları ya da deniz suyu içerikli spreyler ile bu sorunu çözmeye çalışabilirsiniz.

Son dönemlerde kilo artışınızla birlikte başlayan sırt ağrılarınızı azaltmak için hamile yogası yapmaya başlayabilirsiniz. Bu vücudunuzu ve sırt ağrılarınızı azaltacaktır.

Gebelikte hormonal değişikliklerden etkilenen sadece vücudunuz olmaz zihninizde bu durumdan etkilenmektedir. Unutkanlık bu dönemde sıkça görülen bir problemdir. Yapacaklarınızı not etmeniz unutmanızı engelleyecektir.

Eğer erken doğum riski ya da herhangi bir problem söz konusu değilse doktorunuz sizi bu konuda uyarmadığı sürece cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur. Hatta orgazm olmak sizi rahatlatacağı için birçok olumsuz duruma da iyi gelecek ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.