Gebeliğin 32. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 32. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 32. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 32. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 42 cm yani bir çin lahanası büyüklüğündedir.

Gebeliğin 32. haftası neler yaşanır?

Bu süreçten itibaren daha hızlı kilo almaya başlayacaksınız. Ve aldığınız bu kiloların yarısı bebeğinize gidecektir. Gebeliğin başından doğuma kadar olan süreçte ortalama 12-18 kilo almanız beklenir. Bu ortalamayı çok fazla aşmamak için düzenli ve sağlıklı beslenmeye ve egzersizler yapmaya özen göstermelisiniz.

Bu hafta itibari ile Braxton-Hicks adı verilen kasılmalar başlayabilir. Bu kasılmalar vücudunuzu doğuma hazırlamaktadırlar. Kasların gevşemesine yardımcı olurlar. Bu kasılmalar genellikle doğum sancısı ile karıştırılabilir. Ancak aradaki fark bu kasılmalar pozisyon değiştiğinizde durur. Yani kasılma ayakta iken başlamışsa oturabilir ya da otururken başlamışsa ayağa kalkıp harekete edebilirsiniz. Böylece kasılmaların geçtiğini göreceksiniz. Fakat pozisyon değiştirdiğinizde geçmeyen uzun süreli kasılmalar söz konusu ise bu konuda doktorunuza hemen bilgi vermenizde fayda vardır.

Rahminizin büyüyüp diyaframınıza baskı yapmasından dolayı nefes almada zorluk ve reflü gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bu şikayetleri azaltmak için uyurken yastıklardan destek almalı ve küçük porsiyonlarla beslenmelisiniz.

Rahminizin büyümesi aynı zamanda sırt ve kas ağrılarını da arttırabilir. O nedenle kendinizi çok fazla yormamaya mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın. Uzun süre aynı pozisyonda kalmayın.

Su içme, tuvalete çıkma ya da dinlenme gibi ihtiyaçları kesinlikle ertelememeye özen göstermelisiniz.
Metabolizmanız bebeğiniz içinde ekstra çaba harcamak zorunda kaldığı için daha yavaşlamış olabilir. Buda şişkinlik ve gaz problemine yol açabilir. Bunu önlemek için bol bol su içmelisiniz.

Kan şekerinizin düşmesi baş dönmesi ve bayılma hissine yol açacağı için mutlaka ana öğünler dışında ara öğünlere beslenme programınızda yer vermelisiniz.

Göğüsleriniz artık gözle görülür biçimde büyümüş durumdadır. Ve sarımtırak bir sıvı gelebilir. Bu sıvı içeriğinde protein ve antikor bulunduran bebeğinizin besleneceği ilk sütüdür. Göğüsleriniz şimdiden bebeğinizin besin ihtiyacı için hazırlık yapıyor durumdadır. Ayrıca karnınız ve göğüsleriniz büyüdüğü için terlemeden kaynaklı enfeksiyon riski söz konusu olabilir. Bunu önlemek için sık sık duş almanızda fayda vardır.

Doğuma az bir süre kaldığı için doğum anında yanınızda birinin olmasını istiyor musunuz ya da bu kişi kim olacak gibi sorulara cevap bulmaya başlamalısınız.

Doktor kontrolüne bu süreçten itibaren ayda 2 kez gitmeye başlayacaksınızdır. Doğum zamanı yaklaştığı için doktorunuz artık sizi daha yakından takip etmek isteyecektir.

Doğum yapacağınız hastaneyi belirleyip hastaneye giden farklı yol güzergahlarını belirlemeli ve daha kısa sürede ulaşabilme konusunda plan yapmalısınız.

Eğer imkanınız varsa doğum provası yapmak ve doğum sancıları ile baş edebilme yöntemlerini öğrenmek için bu alanda verilen kurslara katılabilirsiniz. Bu sizi doğuma daha iyi hazırlayacak ve endişelerinizi ortadan kaldıracaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.