Gebeliğin 33. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 33. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 33. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 33. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 43 cm yani bir ananas boyutundadır.

Rahminizdeki amniyotik sıvı iyice azalmış durumdadır.

Gebeliğin 33. haftası neler yaşanır?

Bebeğinizin bağışıklık sistemi tüm hızıyla gelişmeye devam etmektedir. Ve sizden bebeğe geçen antikorlar sayesinde doğduğunda mikroplara karşı korunmasını sağlayacaktır.

Kafatası kemikleri henüz kaynaşmamış durumdadır buda doğum esnasında doğum kanalından geçişini kolaylaştıracaktır. Doğduktan sonra bile birkaç yıl kafa kemikleri kaynamayacak ve beyin gelişimi hala devam edecektir.

Bebeğinizin hareketlerini artık hissettiğiniz anlarda saatinize bakarak bu hareketleri saymaya başlayın. Eğer belirli bir süre bebeğinizin hareketlerini hissetmezseniz bir şeyler yiyip için ya da dinlenin. Çünkü bebeğinizin hareket edebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır.

Gebeliğin bu döneminde uyku problemleriniz iyice artışa geçecektir. Vücut ağırlığınızdan dolayı ve doğum yaklaştıkça oluşan stresten dolayı bu çok normaldir.

El ve ayak bileklerinizde su toplanabileceği için bu haftalarda el ve ayaklarınızda uyuşma hissedebilirsiniz. Uyurken kolunuzun ve ayaklarınız altına yastık koyarak bu sorunu en aza indirebilirsiniz. Gün içerisinde de çok fazla aynı pozisyonda kalmamaya özen göstermelisiniz.

Doktorunuz herhangi bir nedenle uyarıda bulunmamış ise bu süreçte hala cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Hatta çoğu kadın hormonlardaki yükselme nedeni ile çok daha fazla seks yapma ihtiyacı hissedebilir.

Gebeliğin bu dönemlerinde tırnaklarınız daha çabuk uzamakta ve daha kırılgan olmaktadır. Muz, avokado, fındık ve tahıl tüketmeniz bu sorunu en aza indirebilir.

Göbek deliğiniz artık dışarı fırlamış olabilir. Bu konuda yapılacak bir şey olmadığı gibi bu durum sizi endişelendirmemelidir. Doğumdan birkaç ay sonra eski haline geri dönecektir.

Nefes alma konusunda sıkıntı yaşamamak için dik durmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu sayede ciğerleriniz için daha fazla yer açmış olursunuz ve daha rahat nefes alıp verebilirsiniz.

Doğuma hazırlık yapabilmek adına mümkün olduğunca sık nefes egzersizi yapmalısınız. Bu doğum esnasında çok işinize yarayacaktır.

Omega-3 içerdiği için somon gibi balıklar tüketmek bebeğinizin beyin ve görme gelişimi açısından çok faydalıdır.

Bebeğiniz bu dönemde artık baş aşağı yani doğum pozisyonuna geçebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.