Gebeliğin 34. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 34. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 34. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 34. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 46 cm yani bir kavun büyüklüğündedir.

Erken doğum riski olsa bile bu sizi artık korkutmamalıdır. Hiçbir sağlık problemi ile karşılaşmadan bir süre yenidoğan ünitesinde kalarak normal yaşama adapte olabilirler.

Gebeliğin 34. haftası neler yaşanır?

Gebeliğin bu dönemlerinde gözlerinizde kuruluk ya da görme bozukluğu sorunu yaşayabilirsiniz. Bu tamamen değişen hormonlarınızdan kaynaklanan geçici bir durumdur.

Ani hareketlerden kaçınmalı ve bol bol istirahat etmelisiniz. Çünkü bu dönemde kendinizi aşırı yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

Bazı hamilelerde bu dönemlerde kalça ve ya da karında kaşıntı ve kırımızı şişlikler oluşabilir. Zararsız bir cilt hastalığı olabilir ama doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Gerekli görürse sizi bir dermatoloğa yönlendirebilir.

Zamanınızın çoğunu oturarak geçiren ve yeterli su içmeyen bir hamile iseniz hemoroid probleminiz olabilir. Sıcak duş almak iyi gelecektir.

Karnınızdaki büyümeden dolayı oluşan çatlaklar için doğal yağ veya nemlendirici kremler kullanmanızda fayda vardır.

Gebelikte saçlarınız hormonlardaki değişimden kaynaklı daha hızlı uzayacaktır. Hatta vücudunuzdaki istenmeyen bölgelerdeki tüyler bile daha hızlı uzayıp miktarlarında artış görülebilir. Ağda yaptırmanızda bir sakınca yoktur ancak cildiniz hamilelikte daha hassas olacağı için canınız çok daha fazla yanabilir. Tüy dökücü kremler ya da tıraş bıçağı gibi diğer tüy alma yöntemleriniz deneyebilirsiniz.

Bu dönemde bebeğinizin hareketlerini daha fazla hissedeceğiniz için bu anlarla ilgili bebeğinize notlar yazabilirsiniz. Bebeğinizi beklerken nasıl bir süreçten geçtiğinizi anlatan günlükler tutabilirsiniz. İleride bu anları hatırlamanızı sağlayacağı gibi o anki duygu durumunuzu açıkça paylaşıp kağıda dökmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.