Gebeliğin 35. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 35. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 35. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 35. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 46 cm yani bir şeker kavunu büyüklüğündedir.

Gebeliğin 35. haftası neler yaşanır?

Bebeğiniz artık iyice büyüdüğü için takla atacak alanı kalmayacaktır. Buda hareketlerini kısıtlayacaktır. Ancak tekme atmaya, kol ve bacaklarını oynatmaya devam edecektir.

Bebeğinizin artık organlarının gelişimi neredeyse tamamlanmış durumdadır.

Gebeliğin bu döneminde bebeğinizin beyni tüm hızıyla gelişmeye devam etmektedir. Ancak kafatası hala yumuşaktır. Bunun sebebi de doğumu kolaylaştırmaktır.

Bebeğiniz artık idrar kesenize iyice baskı yaptığı için hapşırma ya da gülme anında acilen tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz. İdrarınızı tutmak mesane iltihabı riskini artıracağı için bu konuda erteme yapmamalısınız.

Daha kolay bir doğum için perine masajı ve kegel egzersizleri yapmanızda fayda vardır. Bu sayede doğuma hazırlanmış olursunuz.

Gebeliğin bu sürecinden sonra her hafta doktor kontrolüne gitmeye başlayacaksınızdır. Doktorunuz artık sizin ve bebeğinizin durumunu daha yakından takip edecektir.

Kilonuz iyice arttığı için ve artık doğuma çok az bir süre kaldığı için aşırı sıcak basması ve baş ağrısı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Doktor kontrolü dışında ağrı kesici kullanmamalısınız. Bol su içmeniz ve temiz hava almanız bu şikayetleriniz en aza indirecektir.

Varis konusunda problemleriniz artmış durumda ise çok hoş görünmese de varis çoraplarından bu konuda yardım alabilirsiniz.

35. hafta itibari ile artık tek başınıza uzun yolculuklara çıkmamalı ve araç kullanmamalısınız. Aracı başkası kullanıyorsa bile yol boyunca sık sık mola vermeli araçtan çıkıp hareket etmeli ve hava almalısınız.

Doğumdan önce baby shower partisi yapmak gibi bir planınız var ise şuan tam zamanıdır. Erken doğum ihtimali her an söz konusu olabileceği için daha sonra buna fırsat bulamayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.