Gebeliğin 36. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 36. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 36. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 36. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 47 cm yani bir marul kadardır.

Gebeliğin 36. haftası neler yaşanır?

Bebeğinizin tüm organları ve sistemleri gelişmiş durumdadır. O nedenle artık prematüre değildir. Normal gelişimini tamamlamıştır ve en erken 37. Haftada doğum sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilir.
Yürüme konusunda ya da oturup kalkarken artık güçlük çekebilirsiniz. Ve vücut ağrılarınızda artışlar yaşanabilir. Ani hareketlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Hamile yogası ya da hamile masajı ile ağrı problemlerinizi azaltabilirsiniz.

Bebeğiniz artık çok fazla yer işgal ettiğinden yemek yemekte zorlanabilirsiniz. Bundan dolayı az ama sık yemek yemelisiniz. Bebeğiniz her geçen gün aşağı doğru inmeye başladığı için alt karnınızda baskı hissetmeniz çok normaldir. Bacaklarınızın arasında bir top taşıyor hissine kapılabilirsiniz.

Gebeliğin bu haftasından itibaren eğer sancılarınız 1 saat içerisinde 5 dakikada bir geliyor ve her defasında 1 dakikadan uzun sürüyorsa doğum her an başlayabilir. Bu konuda doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir. Tam tersi eğer bebeğinizin hareketlerinde bir azalma söz konusu olur ya da vajinal bir kanama olursa acilen doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Gebeliğinizin bu haftasından itibaren uçağa binmekten kaçınmalısınız. Zaten havayolu şirketleri doğuma 30 gün kala uçağa binmenize izin vermeyebilir.

Bu süreçte gaz probleminiz artabileceği gibi sürekli geğirme ihtiyacı da hissedebilirsiniz. Yemek yerken besinleri küçük lokmalar halinde ve çok çiğneyerek tüketmeniz bu sorunu azaltabilir.

Çok sık idrara çıkıyor olabilirsiniz ancak kesinlikle sıvı miktarını azaltmamalı hatta her zamankinden daha fazla tüketmelisiniz.

Vajinal akıntınızda bu süreçte artış olabilir. Ancak çok aşırı ve kokulu olursa bu konuda doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Bebeğinizin mekonyum adı verilen ilk dışkısı bağırsaklarında oluşmuş durumdadır. Doğumdan sonra ilk 24 saat içerisinde bebeğiniz bu ilk dışkısınız yapacaktır. Mekonyum siyaha yakın koyu yeşil renkli bir dışkıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.