Gebeliğin 37. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 37. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 37. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 37. Haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 48 cm yani bir pazı demeti kadardır. Gelişiminin artık son detaylarını tamamlamaktadır.

Gebeliğin 37. haftası neler yaşanır?

Gebeliğin bu haftasında her an doğumun gerçekleşebilme ihtimali vardır. Ve bebeğinizin ciğerleri dış dünyaya uyum sağlayabilecek kadar gelişmiş durumda olduğundan dolayı endişelenmenizi gerektirecek bir şey söz konusu değildir.

Doktorunuz bu hafta rahim ağzında bir açılma söz konusu olup olmadığını kontrol edecek doğumun ne zaman başlayabileceği konusunda size tahmini bir bilgi verecektir. Kesin bir tarih verilebilmesi tabi ki mümkün değildir çünkü her gebelik farklı bir şekilde ilerler.

Kasılmalarınız ve vajinal akıntılarınız iyice artmış durumdadır. Eğer vajinal akıntınız kırmızı renge yakın ve sümüksü ise bu doğumun başlama işareti olabileceği için doktorunuza bu konuda bilgi vermelisiniz.

Bu süreçte bebeğinizin hareketlerini daha yakından takip edin. Hareketlerinde azalma olduğunu hissederseniz acilen doktorunuza bildirin.

Mide yanmanız çok aşırı derecede ise badem tüketerek bunu azaltabilirsiniz. Yada ılık sütün içerisine bir çay kaşığı bal ekleyerek içebilirsiniz.

Bu süreçte serviksiniz genişleyip incelecektir. Bu durum sizi doğuma hazırlamaktadır. Siz bunu hissetmeseniz de bu gelişmeyi doktorunuz muayene esnasında size bildirecektir.

Göğüs uçlarınız iyice belirgin hale gelmiş ve bebeğiniz için süt hazırlığı yapıyor durumdadır. Zaman zaman akıntılar gelebilir. Göğüs pedi kullanarak giysilerinizin kirlenmesini engelleyebilirsiniz.

Hastanede sizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarını hazırlayarak kapıya yakın kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurmalısınız.

Vajinanızdan damla şeklinde veya aniden su gelmesi doğumun başladığının habercisidir. Bu durumu acilen doktorunuza bildirmeli ve en kısa süre içerisinde hastaneye gitmelisiniz. Önceden belirlediğiniz hastaneye kısa sürede ulaşma imkanına sahip değilseniz bulunduğunuz bölgeye en yakın olan güvenilir bir hastaneye ulaşmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.