Gebeliğin 38. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 38. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 38. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 38.haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 49 cm yani küçük bir kış kabağı kadardır. Bebeğiniz artık gelişimini tamamlamış doğuma hazır durumdadır.

Gebeliğin 38. haftası neler yaşanır?

Bebeğiniz gelişimini tamamlamış olsa da hala kilo almaya devam etmektedir. Beyin ve sinir sistemine dair hala ufak ama önemli gelişmeler devam ediyordur. Tüm organları artık dış dünyaya ayak uydurabilecek şekilde gelişti.

Göğüslerinizde bu süreçte süt üretimi için son hazırlıklarını yapıyordur. Kolostrum denilen sarımsı bir sıvı şeklinde olan bebeğinizin ilk besinini hazırlıyordur. Kolostrum içerisinde protein, yağ, şeker ve bol miktarda antikor bulunduran bebeğinizi en iyi şekilde besleyecek ve koruyacak bir yapıdadır.

Doğum için sayılı günler kaldığından dolayı bebeğinizin odası ve alınacak eşyalar konusunda artık son dokunuşları yapmalı ve bekleme aşamasına geçmelisiniz. Bu süreçte doğuma daha sakin hazırlanmak için bol bol dinlenin, rahatlatıcı müzikler dinleyin ve kitap okuyun. Ve mümkün olduğunca çok uyuyun çünkü doğumdan sonra uyku düzensizlikleri yaşayacağınız için bugünlerin tadını çıkartın.

Doğum zamanı yaklaştıkça daha sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedeceksinizdir. Bebeğiniz pelvise baskı yaptığı için idrarınıza alan kalmamakta ve daha sık tuvalet ihtiyacı duyulmaktadır. Kafein gibi idrar söktürücü içeceklerden bu süreçte uzak durmanızda fayda vardır. Bunun yerine bol bol su içmelisiniz.

Vajinal akıntınız artık iyice artmış durumdadır. Eğer akıntınız pembemsi ve sümüksü bir yapıda ise bu doğumun başlayacağının işareti olabilir. Bu gibi durumda hemen doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Doğuma az bir süre kaldığı için ishal sorununuz başlayabilir. Buda doğumun yaklaştığının bir işaretidir. Yağlı besinlerden uzak durmalı ve bol bol su içmelisiniz.

Gebeliğin son dönemlerinde oluşan sıkıntı ve ağrıları azaltmak bunun yanı sıra doğuma hazırlık yapmak adına nefes egzersizleri yapmanızda büyük fayda vardır. Bu kaslarınızın gevşemesini sağlar ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Zorlayıcı olmayan egzersizler ya da meditasyon yapabilirsiniz. Bu sayede sadece bedenen değil zihinsel olarak da rahatlayacaksınızdır.

Braxton Hicks kasılmaları olarak bilinen doğum öncesi kasılmaları artık daha dikkatli takip etmelisiniz. Kasılmalar ve sancılar arasındaki süreyi saymalı ve bu kasılmalar sıklaştığında doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Gebeliğin son haftalarında kordonun bebeğe dolanması riski söz konusu olabileceği için bebeğin hareketlerini daha düzenli ve dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz.

Bebeğinize hangi ismi koyacağınıza hala karar veremediyseniz artık bu konuda daha çok araştırma yapmalı ya da elinizdeki seçenekleri elemeli ve bir karar varmanın tam zamanıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.