Gebeliğin 39. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 39. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 39. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 39. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 48-53 cm arasında yani bir karpuz büyüklüğündedir.

Gebeliğin 39. haftası neler yaşanır?

Gebeliğin bu sürecinde her an doğumun başlama belirtileri ile karşılaşmanız mümkündür. Bebeğinizin boyu bu dönemden sonra çok değişmez ancak beyin sistemi hala gelişimine devam etmektedir.
Bebeğinizin şu ana dek pembe olan cildi artık beyazlamaya başlamaktadır. Yeni deri katmanları oluşmaya başladığı için ten renginde değişiklikler yaşanmaktadır.

Artık gebeliğin son döneminde ve anneliğin başlangıç döneminde bulunmaktasınızdır. Heyecan ve endişe karışımı duygular yaşamanız çok normaldir. Bu süreçte çok dalgın ya da aşırı duygusal olabilirsiniz.

Bebeğinizin hareketlerini vajinal akıntınızın renk tonunu çok yakından takip etmelisiniz. Her an doğumun başlayacağının bir işareti gerçekleşebilir. Ancak herhangi bir belirti olmuyor diye de kendinizi strese sokmayın. Bazen 42. haftaya kadar doğum gerçekleşmeyebilir. Zaten doktorunuz size gecikme gibi bir durum söz konusu olursa bilgi verecek ve sezaryen ile doğumu başlatması gerektiğini söyleyecektir.
Bu dönemde mide ekşimeleri aşırı derecede artmış olabilir. Bol bol su içerek bu problemi en aza indirebilirsiniz. Doğumdan sonra bu durum ortadan kalkacaktır.

Eğer amniyotik kese patlayıp suyunuz gelirse sakın endişelenmeyin. Acilen doktorunuza bilgi verin ve en kısa sürede hastaneye ulaşın. Ancak filmlerde gördüğünüz gibi suyunuz gelir gelmez bebeğiniz doğmayacak bu konuda korkmanıza gerek yok.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.