Gebeliğin 4. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 4. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 4. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 4. haftasına geldiğinizde artık idrar veya kan testi ile çok net bir şekilde hamile olduğunuz tespit edilebilir. Ve gebeliğin bazı belirtilerini hissetmeye başlarsınız. Bebeğiniz rahminize yerleşmiş olan bir hücre yığınıdır hala ancak gelişimini daha da hızlandırmış durumdadır.

Gebeliğin 4. haftası neler yaşanır?

Gebeliğin 4. haftasında artık bebeğinizin boyu 1 mm kadardır. Yani bir haşhaş tohumu boyutundadır. Henüz hala embriyo olarak adlandırılmaktadır. Bu süreçte bebeğinizin sadece kalbini ve kafasını oluşturacak yapılar gelişmeye başlar. Embriyoyu meydana getiren hücreler bu esnada plasentanın da gelişimini desteklemeye başlamışlardır. Bebeğiniz gebelik boyunca amniyotik kese denilen bir kese içinde gelişimini sürdürecektir. Bu kese henüz ultrason muayenesinde görülemeyecek kadar küçüktür. 4. haftada yolk kesesi adı verilen küçük bir halka oluşur ve içeriğinde bulunan sıvılar sayesinde embriyonun yani bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besinlerin taşınmasını sağlar. Plasenta oluşumunu tamamlayana kadar bebeğiniz bu yolk kesesi sayesinde beslenecektir.

Hamileliğin 4. haftasında kalp atış hızınızda artış olmaya başlar. Kan hacminiz bu hızlı kalp atışlarına henüz ayak uyduramadığı için kendinizi sürekli yorgun hissetmeniz çok normaldir. Gebelik hormonlarında ve kan hacminizdeki artış ve değişiklikler nedeni ile göğüslerinizde aşırı derecede hassasiyet oluşur.

Hormon değişikliklerinden dolayı artık mide bulantısı ve kusma belirtileri daha fazla görülmeye başlar.

Duygu durumunuzda da ani değişiklikler meydana gelebilir. Çok saçma ve basit şeyler bile ağlamanıza yada sinirlenmenize sebep olabilir. Mümkün olduğunca stres ve can sıkıcı durumlardan uzak kalmaya çalışmalısınız. Bulantıları azaltmak için beslenme düzeninize daha fazla özen göstermeli ve stresi azaltmak içinse gün içerisinde temiz havada kısa yürüyüşler yapmalısınız.

Bebeğin sağlıklı bir gelişim sağlayabilmesi için düzenli olarak folik asit alınması gerekebilir. Buna doktorunuz karar verecektir. B12 içeren eden gıdaları tüketmenizde büyük fayda vardır.

Gebeliğin 4. haftasında kasıklarınızda şiddetli ağrılar görülebilir. Hatta hafif bir kanama veya lekelenme bile görülebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuzla iletişim halinde olun ancak endişelenmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.