Gebeliğin 40. ve 41. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 40. ve 41. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 40. ve 41. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin artık son günlerine gelmiş bulunmaktasınız. Bebeğinizin boyu yaklaşık 48-55 cm arasındadır.

Gebeliğin 40. ve 41. haftası neler yaşanır?

Bebeğinizin tüm organları gelişimini tamamlamış ve sizinle buluşmak için hazır durumdadır. Kafatası kemikleri kaynamadığı için doğum esnasında kolayca doğum kanalından çıkabilecektir.

Bebeğinizin cildinin altında doğduğu an dış dünyanın ısısına uyum sağlayabilmesi için yeterli miktarda yağ bulunmaktadır. Giysiler ve örtülerinde desteği ile kolayca ısınabilecektir.

Bebeğinizin doğduğunda savunma sisteminin yani bağışıklığının gelişebilmesi için onu emzirmeniz çok önemlidir. Sütünüzün içerisinde bulunan antikorlar bebeğiniz için çok faydalıdır. Özellikle ilk 6 ay bebeğinizi anne sütü ile beslemeniz çok önemlidir.

Gebeliğin 39. Haftasını doldurduktan sonra hala doğurmamış olmak sizi endişelendirmesin. Gebeliğin tam olarak hangi gün başladığı bilenemediği için bu hesaplamanın tahmini olduğunu unutmamalısınız. Birçok kadın 40 ve 41. Haftalarda doğum yapıyor ve bu endişelenilecek bir durum değildir. Stres yapmak yerine gebeliğin bu son günlerinin tadını çıkarmaya çalışın.

Sakinliğinizi korumalı ve bebeğinizle kavuşma anını beklemelisiniz. Zaten 41. Haftanın sonlarına doğru hala doğum başlamıyorsa doktorunuz bu durma müdahale edip sezaryen ile doğumu gerçekleştirecektir.

Doğum başlamadan önceki bu son günlerde kendinize zaman ayırın. Kuaföre gidip saçınıza fön çektirebilir, manikür yaptırabilir, evde film izleyip kitap okuyabilirsiniz. Çünkü bu gibi şeylere doğumdan sonra uzun bir süre fırsat bulamayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.