Gebeliğin 5. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 5. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 5. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 5. haftasında artık gebelik belirtilerini daha fazla gözlemlemeye başlamış olursunuz. Bebeğinizin artık 2 mm yani bir elma çekirdeği boyutundadır. Hala bir embriyo olsa da artık yaşamsal faaliyetlerini oluşturacak yapıları şekillenmeye başlamaktadır. Ve bebeğinizin kalbi bu haftada oluşur.

Gebeliğin 5. haftası neler yaşanır?

Embriyoyu çevreleyen yapı artık 3 katmandan oluşmaktadır. Ektoderm denilen en dış tabakada bebeğin ağız, burun, kulak gibi organları ve cildini oluşturacak olan yapılar şekillenmeye başlar. Mezoderm denilen orta tabakada kalp ve damar sistemini oluşturacak olan hücreler yer almaktadır ve bu haftadan itibaren dolaşım sistemi gelişmeye başlayacaktır. Endoderm denilen iç tabakada ise bebeğinizin iç salgı bezleri, mesanesi ve sindirim sistemini meydana getirecek olan hücreler gelişmeye ve şekillenmeye başlamaktadır.

Gebeliğin 5. Haftasında bebeğinizin artık dolaşım sistemi oluşmaya başladığı için minik kalbide atmaya başlar. Ancak siz henüz ultrason kontrollerinde bunu duyabilecek durumda olmazsınız. Kalp atışlarını duyabilmek için biraz daha zamana ihtiyacınız vardır.

Henüz sadece baş ve iskelet yapısı gelişmeye başladığı için bir kurbağa yavrusunu andırmaktadır. Bu dönemde plasenta hala gelişmeye devam etmektedir.

Hamile olduğunuzu gebelik testi ile öğrenmişseniz artık ilk doktor randevusunu alma zamanınız gelmiş demektir. Gebelik başlangıç tarihinizi netleştirebilmek için en son reglinizin ilk gününü doktorunuza bildirmeniz gerekecektir. Böylece gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuzu daha net öğrenebilirsiniz.

Meme hassasiyeti ve sabah bulantıları gebeliğin normal belirtileridir. Ancak bunlar dışında anormal bir belirti söz konusu ise bunu mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Bazı anne adaylarında kramp ve baş ağrısı çok yoğun görülmektedir. Beslenme şeklinize ve fiziksel aktivitelere önem vererek bu belirtileri en aza indirebilirsiniz.

Embriyonun rahme yerleşmesinden kaynaklı hafif kanama ve lekelenmelerin görülme ihtimali hala söz konusu olabilir. Bu haftada aşermek, yorgunluk ve uyku hissi ile ağız salgısının artması karşılaşılan belirtilerden bazılarıdır.

Gebeliğin 5. haftasında ultrasonda görülen görüntü bebeğinizin değil bebeğinizin içinde bulunduğu kesenin görüntüdür aslında. Anne adayları bu minik görüntüyü ayırt edemeyebilirler. Şu an bebeğiniz sadece hekiminizin anlayabileceği bir görünümdedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.