Gebeliğin 6. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 6. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 6. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebelik sürecinde 6. haftaya geldiğinizde bebeğiniz artık 4- 6 mm. ölçülerinde bir bezelye tanesi büyüklüğündedir. Kalbi artık 2 mm olmuştur ve neredeyse vücudunun tamamını kaplar vaziyettedir.
Gebeliğin bu dönemlerinde eğer fazla kilonuz olduğunu düşünüyorsanız ve ilerleyen aşamalarda bebekten dolayı da kilo alacağınızı hesaba katarsanız kendinize bir beslenme programı oluşturmaya başlamanızda yarar vardır.

Gebeliğin 6. haftası neler yaşanır?

Hamileliğin 6. haftasında bebeğinizin dolaşım sistemi temel olarak oluşmuştur ve kalbine kan pompalamaya başlamıştır. Bebeğinizin o minik kalbi sizinkinin 2 katı hızla atmaktadır ve aynı hızla gelişimini sürdürmektedir.

Bebeğinizin kollarını ve bacaklarını oluşturacak olan yapılar 6. hafta itibari ile gövdesinin iki yanında tomurcuklanmaya başlar.

Aynı zamanda bebeğinizin beyin ve sinir sistemi ile omurgası da artık temel olarak şekillenmektedir. Beyin gelişimine bağlı olarak bu dönemde bebeğin yüzü şekillenmeye başlar. Kulak, ağız boşluğu ve gözlerine dair oluşumlar fark edilmeye başlar.

Bebeğinizin bağırsakları da bu dönemde oluşmaya başlar. Hatta akciğerleri bile 6. hafta itibari ile oluşmaya başlar ancak işlevsellik kazanması için henüz erkendir.

Kas ve kemik dokuları da bu hafta içerisinde oluşmaya başlayacaktır. Tüm bu oluşumlar için bebeğinizin ekstra enerjiye ihtiyacı vardır. Sizin bu dönemlerde sürekli yorgun ve uyku ihtiyacı hissetmeniz enerjinizin büyük kısmının bebeğinizin gelişimi için harcanmasından kaynaklıdır.

Anne adayında ise 6. haftada gebelik belirtileri daha belirgin bir hal almaktadır. Mide bulantıları, memelerde aşırı hassasiyet, sık idrara çıkma gibi durumlar daha da artmıştır. Yada bazı gebeliklerde bu belirtiler yeni başlamaktadır.

Bulantı ve kusma arttığı için annede kilo kaybı oluşabilir. Eğer kilo kaybı 1-2 kilo ile sınırlı ise durum normaldir ama aşırı derecede kilo kaybı söz konusu olduğunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
Anne adayı 6. hafta itibari ile duygusal açıdan daha hassas bir döneme girmiş bulunmaktadır. Ani duygusal iniş çıkışlar yaşanabilir. Ve bu çok normal bir süreçtir.

Rahimde büyüme olduğu için kasıklarda regl belirtisine benzeyen ağrı ve gerginlikler oluşabilir. .
Bu dönemde çok sık baş ağrısı problemi de oluşabilir. Bu hormonlardaki değişimlerden kaynaklıdır.
Sindirim sisteminizde de bazı değişiklikler yaşanabilir. Şişkinlik, kabız ve hazımsızlık gibi sorunlar oluşabilir. Az ve sık yiyerek bu sorunu en aza indirebilirsiniz. Günde 2 litre su içmenizde sindirim sisteminizin daha sağlıklı çalışması için çok önemlidir.

Mide hassasiyetlerine karşı çok fazla acılı, baharatlı, asitli ve gazlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmanızda fayda vardır. Protein ve vitamin ağırlıklı beslenmeniz hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

Yeterince pişmemiş et, tavuk ve balık kesinlikle uzak durmanız gerekenler arasındadır. Ayrıca salam, sosis, sucuk ve pastırma gibi gıdaları da asla pişirilmeden yememelisiniz.

Memelerde hassasiyetin yanı sıra meme uçlarında da koyulaşmalar başlayacaktır.

Tat ve kokulara karşı hassasiyetiniz arttığı için iştah kaybı söz konusu olabilir.

Bu süreçte artık kesinlikle gebelik süresince bebeğinizin ve sizin durumunuzu takip edecek bir doktor seçmiş olmanız gerekmektedir.

Bu süreçte doktorunuz olası riskleri ekarte edebilmek için smear testi ve vajinal ultrasonografi yapılmasını isteyebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.