Gebeliğin 7. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 7. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 7. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 7. haftasında artık bebeğinizin yüzü şekillenmeye başlar. Ultrason muayenesinde CRL ölçümü bebeğinizin başı ile kalçası arasındaki mesafeyi öğrenebilirsiniz. Bu ölçüm sayesinde eğer tam olarak kaç haftalık hamile olduğunuzu bilmiyorsanız gebelik süreciniz daha net tespit edilir. Buda doğumun tahmini olarak ne zaman gerçekleşeceğini hesaplayabilmenize yarayacaktır.

Gebeliğin 7. haftası neler yaşanır?

Bebeğinizin boyu 7. haftada artık 9 – 11 mm. yani bir fasulye tanesi kadardır. Yüzünde göz, kulak ve burun çukurları oluşmaya başlamıştır. Başı şimdilik vücuduna oranla çok büyük görünmektedir bunun sebebi beyin ve sinir sisteminin çok hızlı gelişmekte olmasıdır.

Kolları biraz daha şekillenmeye başlamışken bacakları hala tomurcuk şeklindedir. Parmak araları henüz oluşmasa da parmak ve tırnak gelişimi başlar.  Soluk ve yemek borusu da bu hafta içinde oluşmaya başlayacaktır.

Bebeğinizin derisi henüz çok ince olduğu için şekillenmeye başlayan kılcal damarlar derinin üzerinden görülebilmektedir. Derisi kalınlaşmaya başladıkça görüntü normale dönecektir. Plasenta (bebeğin eşi) de bu haftalarda artık şekillenmeye başlamıştır.

Ultrason muayenesinde bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Ancak bu bazen 10-12. haftalarda da olabilir. Yani bu süreçte kalp atışlarını net olarak duyamıyor olmak sizi endişelendirmemelidir.

Rahminiz iki kat daha büyüdüğü için idrar kesenize baskı yapar ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Tuvalete sık gitmemek için kesinlikle su tüketimini azaltmamalısınız. Günde 2-2,5 litre su içmeniz metabolizmanız için çok önemlidir.

Mide bulantınız hala bu süreçte devam ediyor ve iştah problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bu normal bir durumdur. Ancak mide bulantıları dayanılmayacak derecede ise doktorunuzun önereceği bir mide bulantısı ilacı kullanabilirsiniz.

Kalsiyum ihtiyacınız bu dönemde artacağı için süt ve süt ürünleri tüketimine ağırlık vermelisiniz.

Gebeliğin ilk haftalarından beri devam eden göğüslerdeki hassasiyet artık yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Göğüslerinizdeki süt üretimine hazırlıktan kaynaklı bir doluluk söz konusu olacaktır. Bu nedenle rahat edebileceğiniz tarzda sutyenler tercih etmenizde fayda vardır.

Doktorunuz özel bir sağlık durumundan kaynaklı kısıtlamadığı sürece hala cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Halsizlik ve mide bulantılarını azaltmak için yoga ve meditasyon yapmak çok faydalı olacaktır. Hamile yogasına bu haftalarda başlayabilirsiniz.

Hamile yogasının faydaları

Yoga hareketleri ile bedeniniz esner ve güçlenir. Böylece kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz.

Yoga sayesinde nefes egzersizleri konusunda bilinçlenip ilerleyen dönemlerde nefes problemleri yaşamayı engellersiniz.

Yoga egzersizleri stres ve gerginliğinizi de azaltacak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Hamile yogasını eğer bir spor salonunda sizin gibi hamile olan kadınlar ile birlikte yapıyorsanız sosyalleşme imkanı da yakalamış olursunuz. Birbirinizin hamilelik deneyimlerinden faydalanmak çok iyi gelecektir.

Yoga egzersizleri yaparken bebeğinizle bağ kurmaya başlamış olursunuz. Yoga esnasında bedeninizi dinlerken bebeğinizle çok daha yakın olabilme şansı yakalayabilirsiniz.

Yoga ile fiziksel ve zihinsel olarak rahatlamayı öğrendiğiniz için lohusalık döneminde de oldukça rahat edeceksiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.