Gebeliğin 8. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 8. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 8. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 8. haftasına geldiğinizde artık hamilelik belirtileri her geçen gün biraz daha azalmaya başlamış durumdadır. Bebeğinizin bu haftalarda en çok beyin gelişimi ilerlemektedir. Beyin gelişimi biraz daha gelişme gösterdiğinde bebeğiniz artık uzuvlarını hareket ettirebilecektir.

Gebeliğin 8. haftası neler yaşanır?

Bebeğinizin boyu 8. haftada 10-13 mm. yani bir ahududu kadardır. Tomurcuk halindeki el ve ayaklarında artık perdeli bir yapı oluşmaya başlar. Kafası hala vücudunun büyük bölümünü oluşturmaktadır. İç organlarından ise karaciğer ve dalak bu süreçte oluşmaya başlamıştır. Kulak ve ağız bölgesi artık daha belirgin hale gelmeye başlamıştır. Vücudunda ve yüzü de yavaş yavaş kemik ve kıkırdaklar oluşmaya başlar.

Bebeğinizin kalbinin artık 4 odacığı oluşmuş ve kan dolaşımı başlamıştır. Ultrason kontrolünde kalp atımları 140-150 / dk. hızla duyulur.

Gebeliğin 8. haftasına geldiğinizde artık eski sutyenleriniz sizi rahatsız edebilir. Çünkü memeleriniz eskiye oranla artık daha büyüktür. Bunun sebebi hormonlarınızdaki değişimdir. Ayrıca bebeğiniz doğduğunda süt verebilmeniz için şimdiden hormonlarınızda hazırlıklar başlamıştır. Meme ucunuzdaki kahverengi bölge ise daha koyu bir tona dönüşecektir. Bunun sebebi de yine hormonlarınızdaki değişimdir. Gebelik döneminde melanin hormonundaki değişimler nedeni ile meme ucu çevrenizde renk değişimi yaşanır. Bu durum sizi endişelendirmesin. Gebelikte yaşanan normal bir durumdur.

Rahminiz gebelik öncesine oranla artık 2 katı büyüklüktedir ancak henüz dışarıdan karnınızın büyümesi gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer karnınızın büyüdüğünü gözlemliyorsanız bu bağırsaklarınızdaki gerginlikten ya da sindirim sorunlarından kaynaklı olabilir. Çünkü bu dönemde şişkinlik, gaz ya da kabızlık sorunları çok sık görülebilir. Lifli gıdalar ve yeşil yapraklı sebzeler tüketerek bu problemi en aza indirebilirsiniz. Ayrıca yapacağınız hafif egzersizlerde sorununuza iyi gelecektir.

Mide bulantısı ve yorgunluk hali artık daha az görülen belirtilerdendir. Hala çok enerjik olamasanız da ilk haftaların olumsuz etkilerinde artık kurtulmuş durumdasınızdır. Geceleri çok sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedeceğiniz için kaliteli bir uyku uyuyamıyor oluşunuz gün içerisindeki enerjiniz etkileyebilir. Bu nedenle gün içerisinde fırsat buldukça dinlenmeye çalışın.

Gebeliğin 8. Haftasında doktorunuz sizden bazı testler yaptırmanız isteyebilir. Tiroit testi, rahim ağzı taraması için smear testi, vitamin ve mineral eksiğini kontrol için biyokimya testleri ile gebeliğinizi etkileyebilecek herhangi bir problem olup olmadığı kontrol edilir. Ve gerekli durumlarda ilaç tedavisi ya da vitamin takviyesi uygulanabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.