Gebeliğin 9. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 9. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 9. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 9. Haftasında bebeğinizin artık üreme sistemi şekillenmeye başlar. Ancak henüz cinsel organları gelişmediği için bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için biraz daha beklemeniz gerekmektedir.

Gebeliğin 9. haftası neler yaşanır?

9. haftada bebeğinizi gözleri de artık oluşmaya başlamıştır. Ancak henüz göz kapakları kapalı konumdadır.

Bebeğinizin boyu 16-26 mm arasındadır yani bir yeşil zeytin kadardır.

Bebeğinizin beyni artık kaslarını hareket ettirebilecek kadar gelişmiştir. Bundan dolayı da kol ve ayaklarını hareket ettirmeye başlayacaktır. Henüz bebeğinizin boyu çok küçük olduğu için sizin bu hareketleri görebilmeniz şimdilik mümkün değildir.

Şimdiye kadar kafası vücuduna oranla oldukça büyük olduğundan bebeğiniz bir virgül gibi görünmekteydi. Ancak bu haftadan sonra artık vücudunun kalan kısımları da daha orantılı şekilde gelişme gösterecektir.

Bebeğiniz 9 haftalık olduğunda damak yapısı ve kulakları oluşmaya başlamış durumdadır. Bunun yanı sıra fetüsün yani bebeğinizin karaciğeri, dalağı, safra kesesi ve böbrek üstü bezleri de gelişimini sürdürmektedir.

Bebeğiniz bu dönemde dış dünyadan gelen ani seslere tepki olarak hareket etmeye başlayacaktır. Ancak henüz çok minik olduğu için sizin bunu hissedebilmeniz mümkün değildir.

Gebeliğin 9. haftasında bazı anne adaylarında ise varis ve basur gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu sorunlar kan dolaşımında meydana gelen değişimlerden kaynaklanmaktadır. Düzenli beslenme ve egzersiz ile bu sorunları en aza indirebilirsiniz. Varis problemi çok rahatsız edici durumda ise doktor tavsiyesi ile varis çorabı kullanabilirsiniz. Uzun süre ayakta kalmamaya çalışmak ve otururken ayaklarınızı kaldırarak dinlenmeniz varis konusunda size fayda sağlayacaktır.

Gebeliğin 9. Haftasında göğüslerinizde de farklılıklar meydana gelecektir. Meme üzerinde yeşil damarlar belirgin bir şekilde görülebilir. Hassasiyet ve karıncalanma gibi durumlar oluşabilir. Bu memelerinizin süt üretimi için hazırlık yapmasından kaynaklanmaktadır.

Göğüsleriniz destekleyen rahat sutyenler tercih etmeniz önerilmektedir. Ayrıca ılık duş esnasında masaj yapmanız göğüslerinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Gebeliğin bu sürecinde mide bulantılarınız hala rahatsız edici ölçüde devam ediyorsa doktorunuz bu konuda size bir ilaç önerebilir.

9. haftada karnınız hala belirgin değildir ancak bel çevrenizde bir genişleme söz konusu olabilir. Bunun için artık giysilerinizin çok dar olmamasına ve kan dolaşımını engellememesine çok dikkat etmelisiniz.
İç çamaşırlarınızda penye ve pamuklu kumaşları tercih etmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.