Gebelik Döneminde Nasıl Yatmalısınız?

Anasayfa / Hamilelik / Gebelik Döneminde Nasıl Yatmalısınız?
Gebelik Döneminde Nasıl Yatmalısınız?

Yapılan araştırmalar sonucunda, hamileliğin son evrelerinde sağ tarafa dönerek yatma şeklinin ölü doğum riskini artırdığını ortaya konulmuştur. Gebelikte sırt üstü ya da sağ tarafa yatıldığında bacaklardaki ana damarlardan kalbe doğru olan kan akışı azalmakta ve bu durumda bebeği etkilemektedir. Gebelik döneminde doğru olan uyku pozisyonu; sol tarafa yatmaktır.

Hamilelik döneminde zaten düzenli ve rahat uyuyamamak bir problem olduğu gibi yatış şekliniz de ayrı bir problemdir. Ama üzülmeyin, sadece geçici bir süreç bu.

Gebelik döneminde mümkünse sert bir yatakta uyumalısınız. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde sırt üstü ve yüz üstü yatmak artık zorlayıcı ve sağlıksız olacaktır. Sol tarafınıza dönerek dizlerinizi kıvırıp bacaklarınızın arasına yastık koyarak yatmak, hem sizin için hem de bebeğiniz için en iyi yatış pozisyonudur. Bu pozisyona ‘SOS’ pozisyonu adı verilir. Bu şekilde yatarak plasentaya en uygun şekilde beslenme imkanı sağlamış olursunuz. Ayrıca böbreğiniz daha rahat çalışır ve vücudunuzda ödem oluşumu önlenir.

Gebeliğin özellikle son dönemlerinde sağ tarafa doğru ya da sırt üstü yatmak ölü doğum yapma riskini artırmaktadır. Sırtüstü yatmak gebelik döneminde uygun bir pozisyon değildir. Rahim sırtınıza ağırlık yapacağı için ağrılarınız oluşabilir. Ayrıca bağırsaklarınız damarlarınıza baskı uygulayarak kan akışında sıkıntılar yaratır. Ve buda hemoroid oluşumuna sebep olabilir.

Yüzüstü yatmak ise rahime ve bebeğe baskı uygulayacağı için hiç sağlıklı bir pozisyon değildir.

Gebelik döneminde rahat bir şekilde uyuyabilmek için gebelik yastığı kullanmanız çok faydalı olabilir. Bu yastıklar sayesinde daha rahat bir pozisyon alarak sorunsuz bir uyku elde edebilirsiniz. Özellikle hamilelik yastığı satın almak zorunda değilsiniz, evdeki rahat edebileceğiniz yastıklar ile de bu imkanı sağlayabilirsiniz. Gebelik döneminde yastıkların her daim yanınız da olmasında fayda var. Uyurken ya da otururken bacak aranıza, belinize, başınıza kısacası rahat edebilmeniz için her bölgenize koyabilir ve yastıklardan bu şekilde yararlanabilirsiniz.

Gebelik döneminde sağlıklı ve uzun süreli bir uyku için beslenme şeklinize de çok dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde bol sıvı tüketmeli, ancak uyumadan 2-3 saat önce sıvı tüketmeyi bırakmalısınız. Rahatsız edici ağır yemekleri tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Mideniz ne kadar rahat olursa uykunuz o derece uzun ve sağlıklı olabilir.

Bunun dışında düzenli egzersiz yapmanızın da sağlıklı bir şekilde uyumanıza çok büyük katkıları vardır. Fakat uyumaya yakın zamanlarda egzersiz yapmaktan kaçının.

Uyumadan önce ılık bir duş almanız ve süt içmenizde daha iyi bir uyku imkanı sağlayacaktır.

Gebelik döneminde geceleri sık sık bacak krampları yaşıyorsanız bunu doktorunuza mutlaka bildirin ve kalsiyum ilacı kullanıp kullanamayacağınız konusunda danışın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.