Gebelikte Yürüyüş Yapmanın Faydaları!

Anasayfa / Hamilelik / Gebelikte Yürüyüş Yapmanın Faydaları!
Gebelikte Yürüyüş Yapmanın Faydaları!

Hamilelik sürecinde anne adaylarının hem zihinsel hem de fiziksel açıdan formda kalabilmelerinin yolu sağlıklı beslenmenin yanı sıra yürüyüş ve egzersiz yapmaktan geçer.

Gebelik döneminde bazı egzersizleri yapmanız artık zor ve yorucu olabilir. Ancak yürüyüş yapmak için özel bir ekipmana ya da zorlayıcı hareketlere gerek yoktur. Tek ihtiyacınız olan şey bir çift rahat ayakkabıdır.

Tabi ki doktorunuz gebelik sürecinizdeki sağlık sorunlarınız nedeni ile zorunlu yatak istirahati önermediyse kesinlikle her gün yürüyüş yapmalısınız. Bu hem sağlığınıza fayda sağlayacak hem de moralinizi yükseltip enerji verecektir.

Gebelik döneminde vücudunuzdaki değişimler ve kilo artışı bel, sırt ve boyun ağrılarına sebep olmaktadır. Bu ağrıları azaltmanın yol ise spor ve yürüyüş yapmaktır. Spor yapmak hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Gebelikte düzenli yürüyüş yapmak anne adaylarının fit bir görünüm kazanmasına ayrıca zinde kalmasına katkı sağlamaktadır. Hem zihinsel hem de duygusal olarak yürüyüş ve egzersiz yapan anne adaylarını kendilerini çok daha iyi hissederler. Çünkü yürüyüş yapmak kişinin stresini ve kaygılarını azaltır. Ayrıca endorfin hormonunun daha hızlı salgılanmasını sağlayarak anne adayının kendisini daha mutlu hissetmesini sağlar.

Gebelikte yürüyüş yapmak ne fayda sağlar?

Kondisyon:

Düzenli olarak yürüyüş yapmak kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra kaslarınızın güçlenmesine de katkıda bulunur. Fiziksel olarak da daha zinde ve fit olmanızı sağlar.

Bebek Sağlığı:

Gebelikte yapılan yürüyüşler sayesinde kontrollü bir şekilde kilo almış olursunuz. Böylece aşırı kilo alımı önlenmiş olur ve daha sağlıklı bir doğum gerçekleşir.

Diyabet Riski:

Kilo kontrolü sağladığı için kilodan kaynaklı diyabet oluşum riskini en aza indirir.

Gebelik Zehirlenmesi Riski:

Hamilelikte tansiyon yükselmesine Preeklampsi denir. Yürüyüş esnasında vücut ağırlığınız kontrol altında tutulduğundan dolayı kolesterolünüzde dengede olur. Kolesterolünüz yükselmediği için tansiyonunuzda dengede olur. Buda gebelik zehirlenmesi riskini azaltır.

Stres:

Gebelikte hormonlarda meydana gelen değişimlerden dolayı anne adayları stresli olabilir. Artan stres depresyon ve anksiyeteye yol açabilir. Yürüyüş yapmak stresinizi azaltıp ruh halinizi iyileştireceği için bu problemlerin oluşmasını önlemektedir.

Normal Doğum Şansının Artması:

Gebelikte yürüyüş yapmak vücudunuza esneklik kazandıracağı ve kalça kaslarının sıkılaşmasına yardımcı olacağı için doğumun daha rahat ve ağrısız geçekleşmesine olanak sağlar.

Gebelikte ne sıklıkta yürüyüş yapılmalıdır?

Eğer doktorunuz zorunlu bir istirahat önermediyse her gün yürüyüş yapabilirsiniz. Her gün yapmanız mümkün değilse bile haftada 3 gün yürümek sizin normal bir hamilelik süreci geçirmeniz için yeterli olacaktır. Yaz aylarında güneşin dik açıyla geldiği öğle vakitleri dışında günün her saati yürüyüş için uygundur.

Günümüzde birçok kadın hamileliğinin son ayına kadar çalışmayı tercih etmek durumundadır. Zaten günün büyük bir bölümünü çalışarak geçiren anne adayları için gün sonunda yürüyüş yapmak için yeterli zaman ve enerjiyi bulmakta güçlük çekmektedirler.

Peki, bu şekilde yürüyüş yapmaya vakti olmayan çalışan anne adayları ne yapmalıdır?

• Asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.
• Gün içerisinde ofis koridorlarında ya da odanızda 5-10 dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz.
• Otobüsten 1 durak önce inip yürüyerek yolunuza devam edebilirsiniz.
• Küçük alışverişlerde markete kendiniz gitmeyi tercih edin. Eğer alınacak çok şey var ise yanınızda biri size eşlik etmelidir.
• Hafta sonları yürüyüş yapmak için kendinize mutlaka zaman ayırmalısınız.

Hamileler yürüyüş yaparken nelere dikkat etmelidirler?

• Çok hızlı yürümeyin. Kendinizi rahat ettiğiniz bir tempoda yürümeye devam edin.
• Yürüyüş esnasında vücudunuzun çok fazla ısınmasını engelleyin. Eğer nefes nefese kalmışsanız ya da terlemişseniz mutlaka mola verin. Kendinizi çok fazla zorlamanız karın çevresinde kasılmalara neden olabilir.
• Yanınızda mutlaka su bulundurun. Yürüyüş esnasında oluşan su kaybını önlemek için her 5 dakika bir yudum su içmeye çalışın.
• Çok sıcak ya da nemli havalarda yürüyüşe çıkmayın. Yada alışveriş merkezi gibi kapalı mekanlarda dolaşabilirsiniz.
• Yürüyüşe çıkarken güneş kremi ya da nemlendirici sürün. Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumanız çok önemlidir.
• Yürüyüş sırasında adımlarınıza çok dikkat edin. Vücudunuzun ağırlık merkezi değiştiği için denge problemi yaşayabileceğinizden dolayı çok dikkatli hareket etmelisiniz.
• Terlik, sandalet, topuklu veya kayma riski olan ayakkabılar giymemelisiniz. Bunun yerine rahat bir spor ayakkabı tercih etmelisiniz. .
• Yaz aylarında mutlaka şapka takmalısınız.
• Yürüyüş yaparken müzik dinlemek sizi daha da rahatlatabilir. Ancak çok kalabalık bir mekanda yürüyorsanız kulaklıkla müzik dinlemek tehlikeli olabilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.