Gelinlik Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Anasayfa / Alışveriş / Gelinlik Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Gelinlik Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Düğün hazırlıkları esnasında düşünmeniz ve yapmanız gereken milyonlarca detay vardır. İşte onlardan biride gelinlik seçimidir. Özelliklede birçok seçeneği mevcut olduğu için seçim yapmak oldukça zordur. Ama yine de bu sizi strese sokmamalıdır. Sadece bazı detaylara dikkat ederseniz bu işin altından kolayca kalkabilir ve doğru gelinliği bulabilirsiniz.

İşte dikkat etmeniz gerekenler:

Gelinliğinizi çok erken ya da geç almayın

Gelinliğinizi düğünden 6 ay öncesinde almanız çok yanlış olur. Çünkü bu süreçte beğenileriniz değişebilir, hoşunuza gidecek daha farklı bir gelinlik modeli ile karşılaşabilirsiniz. Ve buda sizin için pişmanlık durumu demektir.

Tam tersi gelinliğinizi düğüne birkaç gün kala alırsanız hem ödeyeceğiniz ücret artar hem de yeterli zamanınız kalmadığı için içinize çok sinmese de bir seçim yapmak durumunda hissedersiniz. Ayrıca gelinlik üzerinde değişiklik ya da tadilat yapılması gerekiyorsa bunun için yeterli zamanınız olmayacaktır ve sorunlar yaşanabilir.

Başkalarının fikirleri

Gelinlik alışverişine genelde sizin ve müstakbel eşinizin ailesi ile çıkılır. Ve sizin bu kararsız anlarınızda birde her kafadan ayrı bir ses çıkarak fikir beyanında bulunurlar. Bunu tabi ki iyi niyetle ve sizin adınıza mutlu olarak büyük bir hevesle yapıyorlardır ama bu durum sizin daha da çok kafa karışıklığı yaşamanıza sebep olacaktır. Ayrıca gelinlik konusunda önemli olan başkalarının değil sizin ne düşündüğünüz ve neyi beğendiğinizdir. O yüzden gelinlik alışverişine ne kadar az kişi ile giderseniz işiniz o derece kolaylaşacaktır.

Bütçenizi zorlamayın

Gelinlik konusunda ayırabileceğiniz bütçeyi önceden belirlemeniz büyük hayaller kurmanızı engeller. Çünkü bütçenizi hesaba katmadan yüksek fiyatlı gelinlikler arasında seçim yapmaya çalışmak daha sonra hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir. Çok beğendiğiniz bir gelinliğe bütçeniz yetmediğinde bu sizi çok üzecektir. O nedenle bütçeniz konusunda gerçekçi olmalı ve alabileceğiniz fiyat aralığındaki gelinliklere göz atmanızda fayda vardır. Ayrıca en iyi gelinlik en pahalısı değildir. Önemli olan sizin üzerinizde nasıl duracağı ve sizin beğenilerinizdir.

Takacağınız aksesuarların seçimi

Gelinlik ile kombinleyeceğiniz aksesuarlarınızın seçimini gelinlik seçiminden sonraya bırakın. Küpe, kolye ya da bileklik gibi detaylara gelinliğin modelini belirledikten sonra karar vermek daha doğrudur. Ancak önceki nesillerden size aktarılan bir aile yadigarı aksesuarı manevi değerinden dolayı illaki düğünde takmak istiyorsanız o zaman gelinlik modelinizi aksesuarınıza göre belirlemek zorundasınız.

Farklı fikirlere açık olun

Çok küçük yaşlardan beri gelinlik modeli konusunda bir beğeniye sahip olabilirsiniz. Ve kendinizi hep o tarz bir gelinlik ile hayal ediyor olabilirsiniz. Fakat bu sizde bir saplantı olmamalıdır çünkü bazen bir mankenin ya da bir tanıdığınızın üzerinde gördüğünüz ve bayıldığınız model sizin üzerinizde hiç de aynı etkiyi göstermeyebilir. O nedenle tüm gelinlik modellerini denemeli ve size en yakışan modele o şekilde karar vermelisiniz.

Düğün konseptine uygun olmalı

Gelinlik seçerken düğünün nasıl bir konseptte yapılacağını ve hangi mevsimde yapılacağını göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Örneğin kır düğününde çok parıltılı ve gösterişli bir gelinlik abartılı durabilir. Aynı şekilde çok şık bir salonda sade bir gelinlik çok basit durabilir. Bu nedenle düğünün yapılacağı ortamın dikkate alınması gerekmektedir.

Çok fazla sayıda gelinlik denemeyin

Gelinlik modelleri konusunda milyonlarca seçenek olduğunu unutmayın. O nedenle gelinlik denemesi yaparken önce farklı kesimlerde olan gelinlikleri deneyip hangi tarz bir gelinlik istediğinizi netleştirin. Daha sonra karar verdiğiniz tarzda birkaç gelinlik denemeniz yeterli olacaktır. Çünkü ne kadar çok gelinlik modeli denerseniz daha fazla kafanız karışacak ve ne istediğinizden o derece emin olamamaya başlayacaksınızdır.

Satış görevlisinin her söylediğini dikkate almayın

Bu durum satış görevlilerine karşı kırıcı bir ifade gibi görünse de ne yazık ki durum bu. Çünkü onların asıl hedefinin size o gelinliği satmak olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Yani üzerinize her giydiğiniz ürünün size çok yakıştığını söyleyerek sizi ikna etmeye çalışabilirler. Ama bu pazarlama hileleri konusunda dikkatli davranmanızda yarar vardır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.