Gerçek Zeytinyağını Nasıl Anlarız?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Gerçek Zeytinyağını Nasıl Anlarız?
Gerçek Zeytinyağını Nasıl Anlarız?

Eğer zeytinyağını siz üretmiyorsanız ya da üreten güvenilir bir yakınınızdan almıyorsanız hep kafanızda soru işaretleri olur. Acaba gerçek zeytinyağı mı? Katkı maddesi içeriyor mu? Sağlıklı mı? İşte bu sorulara cevap bulabilmenize birazda olsa fayda sağlayabilmek adına bugün sizlere zeytinyağı hakkında bilgiler paylaşacağız.

Gerçek zeytinyağı olduğu nasıl anlaşılır?

Zeytinyağını tattığınız zaman asidik oranı yüzünden genziniz yanıyorsa ve ağzınızda hafif acı bir tat bırakıyorsa bu onun kalitesini gösterir.

Zeytinyağını kokladığınızda güzel bir koku geliyorsa gerçek zeytinyağıdır. Çünkü gerçek olmayan zeytinyağları küf ve rutubet gibi kokabiliyor.

Bazı bilgiler gerçek zeytinyağının donacağını ileri sürmekte olsalar da uzmanlar bu konunun tamamen zeytinin yetiştiği bölge ile alakalı olduğunu söylemektedirler.

Zeytinyağının gerçek olup olmadığını anlamak için ufak bir test yapabilirsiniz. İçerisinde temizlikte kullanılan tuz ruhunu döktüğünüzde yağın rengi pembe ya da kırmızı gibi bir renk alıyorsa zeytinyağınız gerçek değildir.

Zeytinyağını nasıl muhafaza etmeliyiz?

Zeytinyağınızı mümkün olduğunca ışık almayan serin ve kuru bir bölgede saklamalısınız. Ağzının kapalı olduğundan emin olduğunuz renkli cam şişelerde muhafaza edilmelidir.

Zeytinyağı çeşitleri

Naturel Zeytinyağı

En kaliteli zeytinyağı çeşididir diyebiliriz. Çiğ yenilmesi açısından uygundur. Soğuk sıkım yöntemi ile elde edilir. Naturel zeytinyağı birinci ve ikinci olmak üzere sınıflandırılır.

Naturel birinci zeytinyağı Sızma yağa oranla asit oranı daha düşüktür. Fiyatı daha uygundur ve yemeklerde kullanılabilir.

Naturel ikinci zeytinyağı asit derecesi yüksek olan bir zeytinyağıdır. Yemeklerde kullanılmaz ama kızartmalar için uygundur. Kalitesi daha düşüktür.

Rafine Zeytinyağı

Yemeklik zeytinyağı olarak satılsa da ülkemizde çok fazla tüketilmemektedir. Asit düzeyi yüksek yağın rafine işlemi ile yağ ve asidinin ayrıştırılması ile elde edilir.

Reviera Zeytinyağı

Naturel zeytinyağı ve Rafine zeytinyağlarının karıştırılması ile elde edilen sağlıklı bir yağdır. Bu zeytinyağını sofrada, kahvaltıda, yemeklerde ve kızartmalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Zeytinyağın faydaları nelerdir?

• Kalp ve damar tıkanıklığını önlenmesine katkı sağlar. Kalp krizini riskini en aza indirir.
• Tansiyonun düzenlenmesine fayda sağlar.
• Kan şekeri seviyesini düzenleyerek diyabeti önler
• Mide ve bağırsakların çalışmasını düzenleyerek hazmı kolaylaştırır. Gastrit ve ülser gibi hastalıkları önler
• Cilde fayda sağladığı için yaşlanmayı geciktirir. Yanma, acı, enfeksiyon gibi konulara iyi gelir. Ayrıca ağrı, romatizma, burkulmalara da zeytinyağı çok iyi gelir.


• Hücreleri koruma özelliği sayesinde Kanser savaşçısıdır diyebiliriz. Kanser riskini %50 azaltır.
• Saç köklerine sürüldüğünde saç dökülmesini azaltır, saçı güçlendirir ve parlak görünmesini sağlar.
• Beyin fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur
• Kolesterolü azaltır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.