Gereksiz Eşyaları Biriktirmekten Vazgeçin

Anasayfa / Dekorasyon / Gereksiz Eşyaları Biriktirmekten Vazgeçin
Gereksiz Eşyaları Biriktirmekten Vazgeçin

Evinizin birçok köşesinde “Bir gün işe yarar” ya da “Ya lazım olursa” diye atmaya kıyamadığınız bir dolu eşyanız olabilir. Ama emin olmalısınız ki birçoğu hiç bir zaman işinize yaramayacak. O halde onları daha fazla saklamanıza hiç gerek yok. Emin olun attığınızda sadece dolabınız değil sizde rahatlayacaksınız.

İşte o gereksiz birikimlerimizden bazıları:

Makbuzlar

Giderleri takip etmek adına birçoğumuz makbuzları atmayı istemeyiz. Resmi bir evrak niteliğinde olduğu için gerekli olabilir diye düşünürüz. Ancak zamanla zaten birçoğunun mürekkebi solarak okunmaz hale gelmektedir. Yani boş yere yer kaplamalarına hiç gerek yok.

Ayrıca artık her şey dijital ortamlarda muhafaza edilmekte. Yani eski yıllarda olduğu gibi kağıt evraklara ihtiyacınızda kalmadı. Herhangi bir makbuza ya da fatura ihtiyacınız olduğunda bunun banka kayıtlarından ya da mailinize gelen bilgi formlarından kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğer bu tarz bir dijital evrağınız yok ise elinizdeki kağıt evrağın bir resmini çekin ve bilgisayarınızda bu evraklar için bir klasör oluşturun. Emin olun bu çok daha az yer kaplayacaktır.

Eşi olmayan küpeleriniz

Çok sevdiğiniz bir küpeyi ya da herhangi bir takıyı eşini kaybetseniz bile sırf hatırası var diye atmaya kıyamazsınız. Ama eşi olmadan da onu kullanmanız mümkün değildir. O halde onu bu şekilde saklamanızın hiçbir anlamı yok demektir. Eğer eşi olmayan bu takınızı başka bir amaçla kullanıp değerlendirmeniz mümkün değilse daha fazla tutmamalısınız.

Eski teknolojiye ait aletler

Teknoloji her geçen gün biraz daha gelişmekte ve zamanında çok kıymetli olan aletler artık tarih olmakta. Yani artık evinizde bulunan VHS kasetleri, disketleri, CD’leri ve DVD’leri atmanızın vakti gelmedi mi? İçerisinde bulunan film ya da fotoğrafları dijital ortama aktarın ve onlardan artık tamamen kurtulun.

Eskiyen yatak çarşafları

Dokuları sertleşmiş ve temiz olsalar da kötü görünen yatak çarşaflarınızı artık atma zamanı geldi. İndirim günlerinden faydalanarak kendinize yeni nevresim takımları almanız emin olun daha kaliteli bir uyku uyumanıza büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Eskiyen çarşaflarınızı da kesip toz bezi yaparak değerlendirebilirsiniz. Bakın yine de bir işe yaradılar.
Kullanmadığınız hediyeler

Hediyeleri beğenmesek de kullanamasak da atmaya kıyamayız. Çünkü hediyeyi alan kişiye karşı o bilmese de kendimizi suçlu gibi hissederiz. Ama gereksiz buzdolabı magnetlerini, kokusunu sevmediğiniz bir parfümü ya da tarzınız olmayan bir kıyafeti daha fazla tutmanız hiç gerek yok.
Eğer atmak içinize sinmiyorsa onları sevebilecek ya da kullanabilecek başka birine verebilirsiniz. Yada satabilirsiniz. Böylece çöpe gitmediğini bilir ve içiniz rahat eder.

Parçaları eksik olan oyunları

Satranç, dama, kutu oyunu ya da bir puzzle eğer bir parçası bile eksikse artık hiçbir işe yaramıyor demektir. Yani bu şekilde onu saklamanızın hiçbir anlamı yoktur. Zaten artık eksik parçasından dolayı oynamanızın da imkanı yoktur. O halde bu gibi şeyleri daha fazla evinizde tutmamalısınız.

Eski hobileriniz

Çok eskiden heveslenip öğrenmeye başladığınız ama sonra devamını getiremediğiniz o hobilerinize ait eşyaları artık saklamanıza hiç gerek yok. Sonuçta yeniden kullanmayacağınızı sizde çok iyi biliyorsunuz. Kullanmak isteyen birine verebilir ya da satabilirsiniz.

Kullanılmayan defterler

Birçoğumuzun evinin bir köşesinde not defterlerini biriktirdiği bir alan vardır. Bir gün işime yarar düşüncesi ile bu defterleri atmaya kıyamayız. Ve nedense genelde hiçbir işe de yaramadan öylece durular. Bu defterleri çevrenizdeki küçük çocuklara karalama ya da resim defteri olarak kullanması için verebilirsiniz. Yada geri dönüşüme katkı sağlamak için kağıt atıklar için oluşturulan çöp kutularına atabilirsiniz.

Boş saksı ve vazolar

Bir gün çiçek yetiştiririm düşüncesi ila saksı ve vazoları saklamak evinizde gereksiz kalabalığa yol açan bir diğer etkendir. Eğer çok fazla çiçek düşkünü biri değilseniz ve yıllardı o saksılar bir işe yaramıyorsa daha fazla durmasının bir anlamı yok demektir.

Eski cihazlar

Bozuk şarj cihazları ve kulaklıklar nedense kullanılmasa da bir köşede yer kaplar. Hiçbir işe yaramadığını ve yaramayacağını bilsek de değerliymiş gibi hissederiz. Ama emin olun yer kaplamaktan başka hiçbir işe yaramıyorlar artık. Biran önce kurtulun onlardan.

Artan yapı malzemeleri

Evinizde yaptığınız herhangi bir tadilattan sonra kalan malzemeler daha sonra ihtiyaç duyulabilir düşüncesi ile saklanır. Ama emin olun sizin ihtiyacınız oluncaya kadar onlar zaten kullanılmaz hale gelecektir. Örneğin duvar kağıdının bir parçasını saklamış olabilirsiniz ama yıllar sonra o parçayı kullanmak istediğinizde ton farkı oluştuğunu göreceksiniz. Yada artan bir boyayı sakladığınızda bir süre sonra boya kuruyup kullanılmaz hale gelecektir. O nedenle boş yere bu gibi şeyleri evinizde tutmanıza gerek yok.

Kullanılmayan ev aletleri ve eşyalar

Evinizde uzun süredir kullanmadığınız alet ya da eşyalar var ise bunlardan kurtulmanın zamanı gelmiş demektir. Sağlam ve çalışır durumda olan bir eşyayı atmak içinize sinmeyebilir ama onu tutmak da çok anlamsız bir durumdur ihtiyacı olan birine verebilir ya da çok iyi durumda ise satabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.