Giysilerimizin Ömrünü Uzatma Yöntemleri

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Giysilerimizin Ömrünü Uzatma Yöntemleri
Giysilerimizin Ömrünü Uzatma Yöntemleri

Bayanlar için kıyafetler her zaman daha çok önem taşımakta bu kaçınılmaz bir gerçek. Alışveriş yapıp kendimize yeni kıyafetler almaya bayılırız. Büyük heveslerle almış olduğumuz bu giysilerin tabi ki uzun ömürlü olmasını isteriz. Bunun içinde temizlik ve bakımları konusunda bazı ipuçlarını biliyor olmamızda fayda var. Nasıl temizlemeli, nasıl asmalı, nasıl muhafaza etmeli bunlar hep önemli detaylar. Ama öyle çokta zor şeyler değil gözünüzü korkutmasın. Zaten bir çoğu hepimizin ezbere bildiği şeyler. Ama yine de bir göz atalım birlikte.

Yıkama Talimatlarına Uygun Temizlemek

Aldığınız her ürünün üzerinde üreticiler tarafından yerleştirilen bilgilendirme etiketleri bulunmakta bunu biliyorsunuz. Gerçi hiçte sevmeyiz kendilerini, çokta okumuşluğumuz yoktur, hatta sinir olur bu ne böyle bu kadar büyük der anında kesip çöp diye atarız. Ama işte hatayı tamda orda yaparız. Çünkü o etikette kıyafetinizi nasıl temizlenmeniz gerektiği uzun ömürlü olabilmesi için neler yapmanız gerektiği yazmaktadır. Çünkü yanlış derecede yada yanlış biçimde yıkanan kumaşlar zarar görmekte ne yazık ki. Sonra kısa sürede deforme olduğu için vedalaşmak zorunda kalabiliriz. Bunu istemeyiz değil mi? Demek ki ne yapıyormuşuz etiketleri atmadan önce iyice okuyormuşuz.

Kaybolan Düğmelere Çözüm

Çoğumuzun başına gelmiştir bu durum. Dolabı açıp bir kıyafeti giymek isteriz birde bakarız ki eksik düğmesi var yada fermuarları kararmış. Buda o kıyafetten bir anda soğumamıza sebep olur. Bunun için çözüm çok basit. Düğme ve fermuarları şeffaf oje ile boyarsanız bu sorundan kesin olarak kurtulmuş olursunuz.

Bollaşan Giysiler

Severek aldığımız vücudunuzu saran o taytlar zamanla bollaşır ve bu çok sinir bozucudur. Aynı şey triko tunikler yada pantolonlar içinde söz konusudur zamanla bollaşırlar, dizleri çıkar, her yanı sarkmaya başlar ve çok iğrenç görünürler. Bu durumdan kurtulmak için sorunlu giysinizi buzdolabı poşetinin içine koyup buzlukta bir gece bekletmeniz yeterli. Ertesi gün çıkardığınızda eski görünümüne kavuştuğunu göreceksiniz.

Doğru Askı Seçimi

Genelde çoğumuz askı seçiminde çok özensiz davranırız. Elimize geçen herhangi bir askıya asmanın yeterli olduğunu düşünürüz. Ama öyle değildir. Çünkü farkında olmadan kıyafetlerimize aslında zarar veriyoruzdur. Askınızı kıyafetin boyutuna göre olursa potluk oluşmasını önlemiş olursunuz örgü kıyafetlerinizi kesinlikle metal askılara asmamalısınız. İşte bu gibi ufak ama önemli detaylara dikkat ederseniz sevdiğiniz giysileri uzun yıllar zarar görmeden kullanmanız mümkün.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.