Göğüs Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Anasayfa / Sağlık / Göğüs Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
Göğüs Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Göğüs kanseri çoğu zaman sinsice ilerler ve siz son ana kadar ne olduğunu anlamazsınız bile. Ama bu konuda bilinçli davranır ve düzenli olarak vücudunuzdaki belirtileri takip ederseniz bunu hastalığın başlangıcında tespit edebilmeniz mümkündür.

Göğüs kanseri sadece beze ya da kitle şeklinde semptomlar göstermez. Bunun dışında birçok belirti verir. Yeter ki bu belirtilerin farkına varıp göz ardı etmeyin. Bu sayede erken teşhis ile bu hastalıktan kurtulabilmeniz mümkündür.

Bu belirtiler nelerdir?

Meme ucunda hassasiyet ve akıntı oluşması

Meme ucunuzda acı hissi ya da dokunmaya karşı bir hassasiyet oluşmaya başladıysa bu göğüs kanserinin bir belirtisi olabilir. Ayrıca anne sütü haricinde göğsünüzden bir akıntı geliyorsa bu da hastalık belirtisidir.

Cilt yapısında değişiklik olması veya cilt gözeneklerinde büyüme olması

Göğüs kanserinin belirtilerinden biride göğsünüzün portakal kabuğu görünümünde olmasıdır. Ve yapısında gözle görülürü değişiklikler yaşanması göğüs kanserinin belirtileri olabilir.

Zor iyileşen ya da iyileşmeyen yaralar

Göğsünüzde oluşan yaralar ilaç ve antibiyotik kullanmanıza rağmen iyileşmiyorsa mutlaka bir uzamana başvurmalısınız. Bu yaralar göğüs kanserine yakalanmış olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Geçmeyen öksürük ya da ses kısılması

Sürekli devam eden bir öksürük mevcutsa ve ses kısılması durumu söz konusu ise bu göğüs kanseri belirtilerinden biri olabilir. Mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Mesane ve bağırsak rahatsızlıkları

Son zamanlarda sindirim konusunda problemler yaşamaya başladıysanız buda bir hastalık belirtisi olabilir. Yeme içme alışkanlığınıza dikkat etmenize rağmen uzun süreli bir kabızlık veya ishal problemi varsa bu göğüs kanserinin bir işareti olabilir.

Enerjinizde azalma ve bitkinlik

Uyku süreniz yeterli olsa bile kendinizi sürekli uykusuz ve yorgun hissediyorsanız mutlaka bir doktora görünmenizde fayda vardır. Bu halsizlik ve güçsüzlük hali göğüs kanserinin bir belirtisi olabilir.

Ani kilo değişiklikleri

Yeme içme konusunda bir değişiklik yapmamanıza rağmen ani kilo kayıpları ya da kilo alma gibi durumlar söz konusu ise buda bir kanser belirtisi olabilir.

Koltuk altında kitle oluşumu

Koltuk altınızda oluşan beze ya da kitle göğüs kanserinin habercisi olabilir. Çünkü bu kitleler bazen tam olarak göğüs bölgesinde değil de koltuk altı kısmında da oluşabiliyor. Ayrıca göğüs kanserinden kaynaklı olmasa bile bu tarz beze ya da kitleler mutlaka bir uzmana gösterilmeli ve sebebi öğrenilmelidir.

Asimetrik büyüme

Memelerinizin ölçülerinde belirgin şekilde farklılıklar oluşmuşsa buda kanser nedeniyle olabilir. Biri diğerinden gözle görülür şekilde daha büyükse bu konuyu dikkate almanızda fayda var.

Sürekli kaşıntı

Göğüslerinizde bir türlü geçmeyen bir kaşıntı hissi varsa bu lenf bezi fonksiyonlarınızın zayıfladığının işaretidir. Veya göğüs tümörleri için vücudunuzda yeni damarlar oluşmaya başladığınız gösterir. Bu gibi durumlarda kesinlikle bir doktora görünmelisiniz.

Sırt ve boyun ağrısı

Sırt ve boyun ağrılarınız masaj, egzersiz ya da dinlenme gibi tedavi yöntemlerine rağmen yine de geçmiyorsa bu göğüs kanserinin bir belirtisi olabilir. Göğüste oluşmakta olan tümörler büyüdükçe sinirler ve bağlar üzerinde baskı oluşturur. Ve buda sırt ve boyun bölgesinde ağrılara sebep olur.

Bu gibi belirtilerle karşılaştığınızda hiç zaman kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz. Ayrıca regl döneminiz sona erdikten bir kaç gün sonra kendiniz meme muayenesi yapmalısınız. Memelerinizi ayda bir kez muayene ederseniz vücudunuzu daha iyi tanır ve değişimleri fark edebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.