Göğüs Kaşıntısı Neden Olur?

Anasayfa / Sağlık / Göğüs Kaşıntısı Neden Olur?
Göğüs Kaşıntısı Neden Olur?

Egzamadan kaynaklanabilir

Göğüs ve göğüs çevresinde kaşıntı varsa ve kırmızı döküntüler oluşuyorsa egzama rahatsızlığından kaynaklanıyor olabilir. Egzamaya genellikle cildinizin yeterli derecede neme sahip olamamasından kaynaklanmaktadır. Egzama oluşumu vücudun çok sıcak veya çok soğuk ısı değişimlerine maruz kalması büyük ölçüde etkilemektedir. Ayrıca evcil hayvanlarınızın tüyleri ve kullandığınız çamaşır deterjanı bile egzama oluşmasına neden olabilir.

Cilt kuruluğu

Cildiniz yapısal olarak kuru olabilir. Yada son dönemlerde kullandığınız yeni cilt bakım kremleri cildinizde kurumaya neden olmuş olabilir. Eğer böyle bir durum mevcutsa kullandığınız cilt bakım kremini değiştirmeniz gerekebilir. Yada cildiniz için krem kullanmıyorsanız kullanmaya başlamanız gerekmektedir.

Göğsünüzde kaşıntı olan bölgeyi mümkün olduğunca nemli tutmaya çalışın. Göğüsleriniz için düzenli olarak vücut nemlendiricisi kullanmanız çok faydalıdır. Özellikle göğüsleriniz büyükse sütyeninizi takmadan önce göğüslerinizin alt kısmının kuru olduğundan emin olmalısınız. Çünkü nemli iken sütyeni takmanız göğüs altlarınızın tahriş olmasına neden olabilir.

Sütyen seçimi

Kullandığınız sütyenlerin kumaşları cildiniz açısından çok önemlidir. Bazı kumaşlar cildinizi tahriş edebilir. Bu konuda çok dikkatli seçim yapmalısınız. Sentetik, polyester ve lateks kumaşlar kaşıntı oluşturmaya elverişli olduğu için tercih edilmemelidir. Pamuk içeren kumaşları kullanmanız daha doğrudur.
Ayrıca sütyenlerinizi mümkün olduğunca sık değiştirmeli ve yıkamalısınız.

Enfeksiyondan kaynaklanabilir

Kadınlarda enfeksiyon genelde vajina bölgesinde olsa da göğüslerin alt kısmında da görülebilir. Özellikle büyük göğüslü kadınlarda bu daha sık görülür. Çünkü nem göğüslerin alt bölgesinde hapsolur ve enfeksiyon oluşturup kaşınmasına sebep olur. Hatta uzun süre bakım uygulanmaz ve tahriş edecek derecede kaşınırsa yara bile olabilir.

Tiroid problemi olabilir

Tiroitlerinizle ilgili sorunlarınız var ise bu cildinizin daha hassas olmasına neden olacaktır. Tiroit bezlerinizin düzgün çalışmaması cildiniz kurmasına ve kaşınmasına neden olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise bir uzmana görünmenizde fayda vardır.

Göğüsleriniz büyüyor olabilir

Bu durum genellikle ergenlik döneminde ve hamilelik sürecinde ortaya çıkan bir durumdur. Göğüslerin büyümeye başlaması göğüs derisinde gerginlik ve kaşıntıya neden olabilir. Bu kaşıntıyı azaltmak için nemlendirici kremler veya jeller kullanabilirsiniz. Ayrıca sık sık duş almanız ve göğüs bölgenizi iyice kurulamanızda bu kaşıntıyı azaltacaktır.

İlaçların yan etkisi olabilir

Yüksek tansiyon, anti-depresan, ağrı kesici ve östrojen içerikli bazı ilaçlar yan etki olarak göğüslerde kaşıntıya sebep olabilir. İlacı bırakmanız ya da değiştirmeniz mümkün değilse, kaşıntıyı önlemek için ne yapmanız gerektiği konusunda doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Deterjanınızdan kaynaklanıyor olabilir

Bazı deterjanlar cildinizde alerjik reaksiyonlar oluşmasına sebep olabilir. Buda göğsünüzde ya da vücudunuzun diğer bölgeleri de kaşıntı ve kızarıklığa yol açabilir. Böyle durumlarda bir uzmana danışıp alerjiye sebep olan nedeni araştırabilirsiniz. Yada öncelikle kullandığınız deterjanı değiştirmekle işe başlayabilirsiniz.

Meme kanseri belirtisi olabilir

Nadir olarak görülse de iltihaplı meme kanseri bu gibi kaşıntı ve kızarıklıklara neden olabilmektedir. Bu kanser türüne rastlanma olasılığı yüzde 1 veya 5 olsa da yine de bu riski göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Çünkü bu kaşıntılar meme kanserinin erken belirtilerinden biri olabilir.

Göğüsteki kaşıntı esnasında kırmızılık, şişlik ve sıcaklık gibi durumlarda mevcutsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

 

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.