Göğüs Sarkması Niye Olur?

Anasayfa / Sağlık / Göğüs Sarkması Niye Olur?
Göğüs Sarkması Niye Olur?

Göğüs sarkması fizyolojik nedenlerden kaynaklansa da kadınların pek hoşlanmadığı bir durumdur. Ve birçok farklı sebebi olabilir. En sık karşılaşılan nedenleri ise iri göğüslere sahip olmak, ilerleyen yaş ve çok sık kilo alıp vermektir.

Göğüs yumuşak dokular oluşur. Dik ve canlı bir şekilde olabilmesini meme dokusu ile göğüs arasındaki ipliksi yapı sağlamaktadır. Yaş ilerledikçe deri ile meme arasındaki bağlarda bir gevşeme başlar. Bu gevşeme sonucunda da sarkma meydana gelir.

Göğüs sarkmasının sebepleri:

İri göğüsler

İri göğüslere sahip olan kişilerde sarkma ihtimali daha yüksektir. Çünkü göğüsler ne kadar büyük olursa yer çekimi etkisi nedeniyle daha fazla aşağı doğru sarkma durumu olur. Ağır ve iri göğüslerin derisi çok daha çabuk gevşeme ve sarkma sorunuyla karşı karşıya kalır.

Yaş

Göğüsleri dik tutan iplikler bağ şeklinde olduğundan dolayı yaş ilerledikçe gevşemeye başlar. Buda göğüs dokusunun elastikiyetini kaybetmesine sebep olur. Elastikiyetin kaybolmuş olması da göğüste sarkmalara yol açmaktadır.

Çok sık kilo alıp vermek

Çok hızlı şekilde kilo alıp vermeniz göğüs içerisinde yağ kayıplarına yol açmaktadır. Ve buda göğüslerde sarkma meydana getirmektedir.

Sigara kullanmak

Sigaranın içeriğinde bulunan zararlı maddelerden dolayı göğüs derisinde bulunan ve esneklik sağlayan elastin proteinine zarar vermektedir. Esneklik sağlayamadığı içinde göğüste sarkmalar meydana gelir.

Genetik

Genetik kodlarda göğüslerinizin şekli ve boyutuna büyük ölçüde etki etmektedir. Tamamen genetik sebeplerden dolayı da sarkık göğüslere sahip olabilirsiniz.

Hamilelik

Hamilelik döneminde ve doğum sonrası göğüslerde şişme meydana gelmektedir. Emzirme döneminde süt bezlerinin genişlemesinden dolayı da sarkmalar meydana gelebilir.

Güneş ışığı

Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak göğüs derinizde su ve nem kaybına yol açmaktadır. Bu gibi yıpranmalarda göğüslerde sarkmalara sebep olabilir.

Tüm bunların yanı sıra çeşitli sebeplerden ötürü yaşanan hormonal bozukluklar ve kişinin duruş bozuklukları da göğüslerde sarkıklığa yol açabilir.

Göğüs sarkmasını yavaşlatmak

Göğüs sarkması önlenebilen bir durum değildir ancak bunu mümkün olduğunca yavaşlatabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gerekenler:

  • Kilo kontrolünü sağlamalısınız
  • Düzenli spor ve egzersiz yapmalısınız
  • Doğru sutyen seçimi yapmalısınız

Göğüs sarkması tedavisi

Göğüs sarkması durumundan çok fazla şikayetçi iseniz meme dikleştirme (mastopexy) ameliyatı ile göğüslerinizin daha dik ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ortalama 2-3 saat süren bir cerrahi operasyondur. Hastanede 1 gün yatmanız gerekebilir. 1 hafta sonrasında normal yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Ameliyat sonrası 1 ay kadar cerrahi sutyenler kullanmanız gerekebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.