Göğüsler Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Anasayfa / Cinsellik / Göğüsler Hakkında Az Bilinen Gerçekler
Göğüsler Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Göğüsler hakkında birçok şey söylenmiştir. Tarifi ile ilgili yüzlerce kelime vardır hatta uğruna şarkılar bile yazılmıştır. Ama gerçekte göğüsler hakkında ne biliyoruz. Yada vücudumuzun bir parçası olan bu organı ne kadar iyi tanıyoruz? Bugün sizlere göğüsler hakkında belki de birçoğunuzun daha önce hiç duymadığı bilgiler paylaşacağız.

Kalıcı göğüsler

Canlılar arasında sadece insanda kalıcı bir göğüs bulunmaktadır. Yavrularını emzirerek besleyen bazı hayvanlarda memeler sadece doğum sonrası büyür ve daha sonra yine eski küçük formuna döner. Ama sadece biz insanlarda göğüsler doğuma bağlı değil de gelişim sürecinde büyüyen ve bir yavrumuz olsun ya da olmasın hayat boyu kalıcı olmaya devam eden bir orandır. Bunun sebebi konusunda henüz net bir bilgiye rastlanmasa da ilginç bir gerçek olduğu ortada.

Dünyanın en büyük memesi rekoru

Guinness Dünya Rekorları’na katılmış doğal ve en büyük göğüslere sahip Annie Hawkins-Turner isimli bir kadındır. Göğüs çevresi 1 metre 79 santimdir. Dünya üzerinde belki daha büyük göğüslü olan biriside mevcut olabilir ancak resmi kayıtlarda adı geçmediği için şimdilik Annie Hawkins-Turner olarak bilinmektedir.

Göğüs orgazmı

Kadınların göğüs uçlarından orgazm oldukları 2013 yılında yapılan bir araştırma ile kanıtlanmıştır. Meme uçlarına dokunulması ile beynin genital duyularına sinyaller gitmektedir. Buda kadınlarda orgazma sebep olabiliyor. Cinsel ilişki esnasında göğüsleriyle ilgilenilmesi kadınlara daha da zevkli bir beraberlik yaşatmaktadır.

En besleyici besin kaynağı

Bebekli annelerin emzirme döneminde göğüslerinden gelen süt dünyanın en faydalı besini olarak tanımlanmıştır. Bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda içeriğinin kendiliğinden değişmesi, bebeği hastalık ve enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliğe sahip oluşu ile mükemmel ve mucizevi bir besin olduğu ortada.

Göğüs büyüklüğü

Göğüslerin büyük olması sütünde daha çok oluşacağı anlamına gelmemektedir. Böyle bir inanış hakim olsa da yapılan araştırmalar sonucunda göğüsün büyüklüğünün süt oranını etkilemediğini ortaya çıkarmıştır.

Meme ölçüsünde değişiklik

Meme ölçünüz her ay hatta her gün farklı olabilir. Çünkü vücuttaki bazı etkenler göğüslerinizin büyüyüp küçülmesine sebep olmaktadır. Örneğin regl dönemlerinde kadınların göğüslerinde büyüme gözlenir. Bu dönemlerde projesteron ve prolaktin hormonlarında artış olduğu için göğüsler büyür.
Yada cinsel ilişki sırasında cinsel uyarılma anında da göğüsler %25 oranında büyüyebilir.
Aynı zamanda hamilelik döneminde göğüslerin büyüme yaşadığı dönemlerden biridir.

Sol göğüste ölçü farkı

Kadınların iki göğsünün birbirinden farklı ölçüde olması çok şaşırtıcı bir bilgi değildir. Hatta yapılan araştırmalarda kadınların %65’inde sol göğüslerinin daha büyük olduğu ortaya çıkmıştır. Vücudun sol tarafında duyarlılık algısı daha yüksek düzeyde olduğundan dolayı hormonları tetiklemesi göğsünüzün sol tarafta daha büyük olmasına yol açıyor olabilir. Ama yine de tam olarak nedeni açıklanabilmiş değil.

Meme ucu türleri

4 çeşit meme ucu türü vardır.

Normal meme ucu: Areoladan birkaç milimetre dışarıda olan meme ucu şeklidir. Cinsel uyarı anında ya da soğukta da bu şekilde görünmektedir.

Yassı meme ucu: Sadece cinsel uyarılmada ve soğukta belirginleşen normal zamanlarda yassı bir şekilde duran meme ucudur.

Şişkin meme ucu:  Areoladan daha dışarıda duran meme ucudur.

Ters meme ucu: Meme ucu içe dönük şekilde durur. Meme ucunun her zaman bu şekilde durması bir sorun olduğunu göstermez. Tamamen vücut yapınızla alakalıdır. Ancak son zamanlarda oluşan bir durum ise doktora görünmenizde fayda var.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.