Görmek

Anasayfa / Kitap / Görmek
Görmek

Kitabın yazarı: José Saramago

Sayfa sayısı: 324

İlk basım yılı: 2004

Görmek – Okuyucu yorumu:

“Bu kitabı almak ya da okumak niyetinde olanlar için önemli bir not:  öncelikle Körlük kitabından başlamalısınız. Çünkü her ne kadar daha farklı bir konu işlenmiş olsa da devam kitabı niteliğinde olmuş.

Körlük kitabında ülkede beyaz bir körlük salgını söz konusu iken, Görmek kitabında ise aynı ülkenin 4 yıl sonra yaşadığı demokratik bir salgın konusu ele alınmış. Seçimlerde halkın büyük çoğunluğunun boş oy kullanmasının sonucu yine beyaz bir salgın olarak görülmekte ve bu durum siyasal açıdan büyük bir probleme yol açmaktadır.

Siyasi konuları çok fazla sevmediğim ve birçok detayı da çok fazla anlayamadığım için kitabın ilk yarısında aşırı derecede siyasi bir işleyişten detaylı bir şekilde bahsedilmiş olması okurken aşırı derecede sıkılmama neden oldu. Gerçekten çok zorlanarak okudum. Ancak kitabın yarısından sonra Körlük kitabındaki karakterlerin olaylara dahil olması ile birden durum değişti.

Körlük salgınında tek gören kişi olan doktorun karısı için o zamanlar bu bir şans iken yıllar sonra yaşanan boş oy salgınından kendisinin sorumlu tutulması nedeni ile şanssız bir insana dönüşüverdi. Bazen başımıza gelen şeylerin bizim için hayır mı şer mi olduğunu anlamayız ya tam da onun gibi bir durumdu.

Körlük kitabını okuduğumda çok sevmiştim oradaki kurguyu. Ve devam kitabı olduğunu öğrendiğimde heyecanlanmıştım. Sanmıştım ki yeniden görmeye başlayan o insanların hayatlarını yeniden nasıl yoluna koyacaklarını nasıl devam edeceklerini konu alacak. Ama beklentilerimle alakası bile yokmuş. Bambaşka bir konu işlenmiş ve ucundan kıyısından Körlük kitabının karakterlerine yer verilerek konu oraya bağlanmış ve sonlandırılmış. Ayrıca kitabın yarısına gelene kadar hiçbir mevzu olmuyor, konu ilerlemiyor sadece gereksiz bir şekilde uzatılıyordu. Bu da çok kötü bir kitap tercihi yapmış olduğunu düşündürtüyor insana.

Kısacası kendi adıma çok sevdiğim bir kitap olamadı maalesef. Yine de körlük kitabını okumuşsanız devamında o insanlara ne olduğunu öğrenebileceğiniz bir kitap olduğundan dolayı okumanızı tavsiye ederim.”

Kitaptan alıntılar:

“Şimdi kendi altındakileri konuşmaya davet ederek bu müşkül durumdan kaçıyordu ve bu da, yine bildiğimiz üzere, lider olmanın daha modern bir başka biçimiydi.”

“Kadere meydan okumanın çok çeşitli yolları vardır ve neredeyse hepsi de boşunadır ve en kötüsünün olacağını düşünmeye mecbur kalırken en iyisinin olacağına inanmak ise bu yolların en sıradanlarındandır,”

“Umut tuz gibidir, beslemez ama ekmeğe tat verir,”

“Deneyimlerim bana şunu öğretti ki, en berbat orospu çocukları böyle görünmeyenlerdir,”

“Saygı görmek istiyorsan samimiyet kurma,”

“şans ve zamanla neredeyse her şeye erişilir, fakat bana şansın ne olduğunu sorma, çünkü ne cevap vereceğimi bilmiyorum, ama elbette çoğu kez gözlemlediğime göre, doğru yerlerde dostun varsa ya da karşılığını ödeyebiliyorsan istediğine erişirsin,”

“birçok kez korkular hayatlarımızı acılaştırır ve sonunda ne bir temelleri ne de varlık nedenleri olduğu ortaya çıkar.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.