Göz Dalması Neden Olur?

Anasayfa / Sağlık / Göz Dalması Neden Olur?
Göz Dalması Neden Olur?

Hepimizin yaşadığı bir durumdur zaman zaman gözlerin bir noktaya takılı kalması. Tek bir yere odaklanıp gözümüzü bile kırpmadan bakar dururuz. Çok önemsenen bir durum değildir. Hatta “misafir gelecek herhalde” diye bir batıl inanışla konuyu kapatıveririz.

Çok fazla önemsemediğimiz bu fiziksel olay eğer sık sık tekrarlanıyorsa yine de dikkatli olmakta fayda var. Yani misafirin gelmesinden daha ciddi bir duruma da işaret ediyor olabilir. Bu nedenle de sık tekrarlanan durumlarda bu konuyu önemsemenizde fayda var.

Göz dalması nedir?

Göz dalması iki gözümüzdeki optik eksenlerin bir cisme yoğunlaşıp iki gözümüze aynı anda gelen bilgilerin karşılaştırılması ve bu karşılaştırma sonucunda bir görüntünün oluşmasıdır. Normal zamanlarda görüş kendiliğinden bir cisme sabitlenir. Bu gözün refleksi sayesinde olur. Göz refleksi bazen bilinçsiz ya da yarı bilinçli şekilde de olabiliyor. Yarı bilinçli olarak bu refleks gerçekleştiğinde göz dalması olayı yaşanmış oluyor.

Göz dalması durumunda bakılan cismin ya da noktanın ayrık bir şekilde 2 farklı görüntüsü oluşur. Görüntü net olmadığı ve uzaklık tam olarak anlaşılamadığı içinde bu ayrık görüntü oluşmuş olur.
Yarı bilinçli bir şekilde gerçekleşen bu eylem yüzünden belirli bir süre bu noktaya bakarak takılı kalırız.
Göz dalması genelde önemli bir sebepten kaynaklanmayan bir durumdur. Yorgun veya stresli durumlarda görülebilecek basit bir göz refleksidir. Ancak bazen de nörolojik rahatsızlıklardan kaynaklı bir belirtide olabilir. Bu nedenle çok iyi gözlemlenmelidir.

Göz dalması genelde çok yorgun olduğunuzda ortaya çıkar. Vücut ve beyin yorgun olduğu zamanlarda göz dalması oluşarak o an yapılması gereken şeye konsantre olmanızı bile engeller. Yada düşünmeniz gereken birçok konu varsa beyniniz ve bedeniniz başka bir işle meşgulken bir anda beyin diğer konuya yönelir ve göz dalması durumu gerçekleşerek anlık olarak o anki ortamdan kopabilirsiniz. Hatta sizi bu şekilde görenler “nereye daldın gittin yine” gibi cümleler kurabilirler.

Göz dalmasının bu gibi basit nedenleri olabileceği gibi bazı hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Örneğin epilepsinin bir belirtisi de göz dalmasıdır. Epilepsi nöbeti geçirmenin bir şekli olarak göz dalması durumu yaşanabilir.

Göz dalması durumu yaşanırken aynı zamanda gözünüzde yanma ya da batmada oluyorsa bu göz rahatsızlığınızın olabileceğinin işaretidir. Ve bir göz doktoruna başvurmanızda yarar var.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.