Göz Migreni Nasıl Tedavi Edilir?

Anasayfa / Sağlık / Göz Migreni Nasıl Tedavi Edilir?
Göz Migreni Nasıl Tedavi Edilir?

Migren deyince aklınıza ilk gelen şiddetli baş ağrıları olsa da göz migreni de çok sık rastlanan bir rahatsızlık türüdür. Özelliklede çok fazla bilgisayar kullanılması sebebi ile çok sık ortaya çıkmaktadır. Göz kapağında hissedilen ağrı nedeni ile görme kalitesinde düşüş yaşanır.

Göz migreni daha çok ergenlik döneminde kadınlarda yaşanan hormonal bozukluk sonucu ortaya çıkmaktadır. Damarlarda genişleme olduğu için kan akışı esnasında zonklama şeklinde bir ağrı yaşanır. Buda tüm yaşamsal fonksiyonları etkileyen bir problem haline gelir. Normal migren ağrısı daha çok şakak kısmında olduğundan dolayı bu gözleri de etkilemektedir. O nedenle aslında göz migreni gibi ayrı bir hastalık yoktur. Baş kısmında yoğunlaşan ağrının gözlere de zarar vermesi ile oluşmaktadır. Migren sinir sisteminin bozulmasına neden olur. Damarların şişmesine ve iltihap oluşumuna sebebiyet verir. Bunun yanı sıra göz tansiyonuna da olumsuz etkilerde bulunmaktadır.

Göz migreni belirtileri nelerdir?

Kadınlarda daha çok regl dönemlerindeki hassasiyet durumları ile birlikte ortaya çıkar. Regl süreci boyunca geçici göz migreni problemi yaşarlar.

Erkeklerde ise çoğunlukla 20’lik dişleri çıkartırlarken görülür. Göz migreni ağrısı mide bulantısı ve baş ağrısı gibi belirtilerle birlikte ortaya çıkar.

Mevsim geçişlerinde gözlerde kızarıklık ve göz yaşarması şeklinde belirtiler göstererek de ortaya çıkabilir. Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı şeklinde belirtilerde görülebilir.

Eğer kronikleşmiş bir migren rahatsızlığınız var ise göz migreni bu gibi durumlarda da ortaya çıkabilir. Göz kapaklarınızı açmakta zorlanabilir hatta görme bozuklukları yaşayabilirsiniz. Bazı durumlarda hastaneye yatırılmanız bile gerekebilir.

Göz migreni çok şiddetli olduğu zaman görme kaybı yaşanabilir. 15-20 dakika gibi bir süre ile geçici körlük yaşanabilir.

Göz migrenini geçirmek için ne yapabilirsiniz?

Göz ve şakak bölgenize soğuk su torbası koyabilirsiniz.

Karanlık ve sessiz bir ortamda istirahat edip gözlerinizi dinlendirmelisiniz.

Birkaç gün boyunca televizyon, bilgisayar veya cep telefonundan uzak durmalısınız.

Bir havlunun üzerine limon ve nane yağı sıkarak gözlerinizin üzerine koyabilirsiniz.

Ense kısmınıza buz torbası koyabilirsiniz.

Kan akışınızın hızlanması için avucunuzun içine ve ayak tabanlarınıza masaj yaptırabilirsiniz.

Adaçayı, rezene, papatya ve yasemin çayları ağrınızın şiddetini azaltmaya yarayacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.