Gripten Korunma ve Tedavi Yolları

Anasayfa / Sağlık / Gripten Korunma ve Tedavi Yolları
Gripten Korunma ve Tedavi Yolları

Soğuk havaların korkulu rüyasıdır gribe yakalanmış olmak. Ama soğuk algınlığını da kolaylıkla atlatabilmenin kolay yolları mevcuttur. Grip hastalığının 7 güne kadar bulaşıcı olduğunu unutmayıp çevremizdekilerin etkilenmemesi için dikkatli olmak gerekmekte. Kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınmalıyız bu süreçte.

6 yaşından büyük çocuklar ve kronik hastalığı olanlar gripten korunmak için grip aşısı yaptırmalıdır. Çünkü çocuk, yaşlı, gebe ve kronik rahatsızlıkları olanlarda grip bazı durumlarda hafif geçmeyip ciddi hayati tehlikelere yol açabilecek boyutlara ulaşabilmektedir. Sinüzit, kulak enfeksiyonu, zatürre gibi hastalıkları tetikleyebilir.

Gribe Yakalandığınızda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hasta olan kişilerle yakın temasta bulunmaktan kaçınmalıyız. Sık sık ellerinizi ve yüzünüzü yıkamalısınız. Ayrıca hasta olan kişiler kullandıkları mendilleri ortada bırakmamalıdır.

Gribe yakalanır yakalanmaz hemen antibiyotiklere başvurmamalıyız. Eğer ihtiyaç varsa öksürük şurubu, ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilir. Ama antibiyotiklere mümkün olduğunca daha ileri derecede rahatsızlık durumunda başvurulmalıdır. Yapılması gerekenlerin başında bol sıvı tüketip istirahat etmek gelmektedir. En önemli iyileşme süreci bu şekildedir.

Çünkü kullanılan antibiyotikler nedeniyle üst solunum yolu florası etkilenebilir ve daha da kötü olan durum ise antibiyotikler nedeniyle vücudumuzun antibiyotik direncine neden olabilirsiniz. Buda bağışıklık sistemini kötü etkilenmenize sebep olur. Sürekli antibiyotik kullanmak daha kolay hastalanmamıza neden olur.


İyileşme yöntemlerinin en etkilisi kişinin istirahat etmesidir. İllaki yatakta yatmasanız bile yorucu işlerden ve hareketlerden bir süre uzak durmalısınız. Çünkü istirahat edilmezse tedavi süreci daha da uzuyor maalesef. İş ve okula gidenler için birkaç gün bulundukları ortamlardan uzak kalıp istirahat etmek hem çabuk iyileşmelerini sağlar hem de diğer kişilere hastalık bulaştırma riskini azaltır. Grip süresince kullandığınız ilaçları mutlaka doktor tavsiyesi üzerine almalısınız. Gelişi güzel kendi kendinize teşhis koyup yada başkalarının önerileri ile ilaç kullanımından uzak durmalısınız. Çünkü her antibiyotik her bünyeye uygun olmayabilir ve yarardan çok zararı dokunabilir. Doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu ilaçları da doktorunuzun önermiş olduğu süreçlerde ve tedavi sonlanana kadar kullanmaya devam etmelisiniz.

Grip sürecini çabuk atlatmanın yollarından biride yeterli derecede uykudur.

Çünkü uyku esnasında hücreler yenilenip melatonin hormonu salgılandığı için grip daha kolay tedavi edilecektir. Özelliklede çocuklar için uyku süreci bu sebeple çok önemlidir. Ortalama 7 saatlik bir uyku süreci organizmaların savunma sistemini güçlendirmede çok önemli bir etkendir.

Rahatsızlık süresince bol su ve sıvı tüketilmesi de çok önemlidir. Özellikle bitki çayları bu süreçte çok faydalıdır. Ihlamur, adaçayı, papatya, kuşburnu, böğürtlen çayı gibi bitki çayları iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Hastalığınız süresince yediğiniz besinlere normalde olduğundan daha fazla dikkat etmelisiniz. Hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız. Daha doğal ve sağlıklı gıdalar tüketmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.