Gücenmedim Dersem Yalan Olur

Anasayfa / Kitap / Gücenmedim Dersem Yalan Olur
Gücenmedim Dersem Yalan Olur

Kitabın yazarı: Başak Buğday

Sayfa sayısı: 280

İlk basım yılı: 2018

Gücenmedim dersem yalan olur – Okuyucu yorumu:

“Güzel bir kitabın daha sonuna geldik. Başak Buğday’ın yazılarını zaten çok seviyorum, şiir tadındalar ama romanı da bir o kadar başarılıymış onu da görmüş oldum.

Bazı kitaplar hiç bitmese, sonsuza dek sürse, öyle tatlı tatlı anlatsa hep istiyorsunuz. Yani en azından ben öyle olsun istiyorum ama olmuyor işte. Tadını damakta bırakıp bitiveriyor. Bu kitapta da tamda bu oldu işte.

Beni aldı taa çocukluğuma götürdü. “Bende böyle yapardım, bende tam böyle düşünürdüm o yaşlarda” dedirtti. O saf, masum, mutlu zamanları özleriz ya bazen ‘hey gidi günler’ diyerekten, okurken işte fena özletti.

Kafada türlü tilkilerle yaşadığımız ama niyetimizin aslında hep iyi olduğu zamanlar. Her şeyi hayra yorup kötülüklerden uzak tutulduğumuz. Ama ne yazık ki gün geliyor gerçeklerle yüzleşeceğimiz o malum zaman geliyor. Orada, o noktada, gerçeklerin karşısında bir anda büyüyüveriyoruz. Hayat çok da izin vermiyor çocukluğumuzu doya doya yaşamaya. Herkese başka başka yüzüyle, başka bir elin tokadıyla vurup öğretiyor.

Büyümek o kadar da heves edilecek bir şey değil, hele ansızın büyümek zorunda olmak hiç mi hiç iyi bir şey değil.

Hayat Zalım ne edelim.. Gücendirmeselerdi keşke..”

Kitaptan alıntılar:

“Etrafı seyretmek güzel bir şeydir ama gözün her daim yolda olmalı..”

“İnsanın kaçmak istediği şeyi sürekli hatırlamak zorunda kalması çok zormuş. Kendi kendine hatırlatması daha da.!”

“Sokakta oyun oynarken salçalı ekmeğini bölüp büyük olan parçayı bana veriyordu her seferinde. Ben de turbo sakızları, hep onda eksik kalan bir çıkartmayı bulurum belki, diye alıyordum. O yaşta biz buna “Seni seviyorum.” diyorduk.”

“Saklanmak istiyorsan ortada dur, en iyi saklanma şekli görünmektir; dikkat çekmezsin.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.