Gümüş Gözyaşları

Anasayfa / Kitap / Gümüş Gözyaşları
Gümüş Gözyaşları

Kitabın yazarı: Kristin Hannah

Sayfa sayısı: 336

İlk basım yılı: 2016

Gümüş gözyaşları – Okuyucu yorumu:

“Ağlaya ağlaya okuduğum bir kitabın daha sonuna geldim. Selvi boylum al yazmalım’ın Kristin’ce versiyonuydu. Sevgi neydi? Sevgi emekti! diyerek bitirdik hikayeyi.

Bazı şeylerin kafamıza dank etmesi için büyük sınavlardan geçmemiz gerekiyor bazen. Gözümüzün önündeki gerçeği görebilmek için bir felaketin eşiğinden dönmeliyiz. Ve bazen uyanabilmek için önce derin bir uykuya yatmak şart belki de.

Aşkın gücüne tüm kalbimizle inansak da, bizi aşkın değil sevginin yaşatacağını gösteren bir kitap. Aşk ve sevgi arasında çok ince bir çizgi var ve onu görebilmek bazen mümkün olmuyor. Çizginin hangi tarafında olduğumuz sanırım asıl mesele..

Gerçek sevgi ancak bu kadar güzel bir şekilde cümlelere dökülebilirdi. Ve bir adamın sevdiği kadın uğruna nasıl bir şeyi göze almayı başardığını o kadar güzel anlatmış ki. “Başkası olsa yapmazdı, asla böyle davranamazdı bu durum karşısında “ dedirtiyor insana. Ki günümüzde sırf kıskançlık uğruna işlenen kadın cinayetlerini düşününce imkansız ötesi geliyor. Yani bir kocanın sevdiği kadın için yapabileceği son nokta bu olabilir herhalde. Ötesi yoktur kesinlikle..

Tüm kitap boyunca “acaba tercihi ne olacak? “ ya da “ben olsam ne yapardım? “ diye kendinize sorup duruyorsunuz. Hatta yaşamınızda böyle akıl ve kalp arasında kaldığınız bir durum söz konusu ise sanki hikayenin kahramanı sizmişsiniz gibi oluyor. Kitabı okuyup bitirdikten sonra insan aşkın anlamını yeniden sorgulamaya başlıyor. Gerçek aşkı bulabilmişseniz ne mutlu size”

Kitaptan alıntılar:

“Sanırım aşkın raf ömrü kremaların raf ömrü kadar. Nasıl saklarsan sakla bir süre sonra ekşiyor. Fakat şansın varsa aşk kısmını geçip birini yalnızca sevmeye başlayabiliyorsun.”

“Hayat ancak geriye bakılarak anlaşılabilir ama ileriye bakarak yaşanmalıdır.”

“Dünya ürkütücü bir yerdi. Bazen kısacık bir an her şeyi değiştirebilirdi ve siz onları ne kadar severseniz sevin, insanlar ölebilirdi.”

“Belli bir hedefiniz yoksa aldığınız bütün kararlar, bilmediğiniz bir yolda sola sapmanız kadar önemsizdir.”

“Sonra da neden kadınların erkekler gibi sinir krizi geçirmediğini hatırlamıştı: temizliği kadınlar yaptığı için…”

” Bazen ilk aşkın kök saldığını, başka hiçbir şeye veya hiç kimseye yer bırakmayacak bir düzensizlikle her yeri sarabileceğini de biliyordu. “

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.