Günlük Yüz Bakım Önerileri

Anasayfa / Güzellik / Günlük Yüz Bakım Önerileri
Günlük Yüz Bakım Önerileri

Gün içerisinde güneş yada rüzgar nedeniyle maalesef cildimiz olumsuz yönde etkilenebilmekte. Cildimizi bu olumsuz etkilerden korumanın yolu ise günlük cilt bakım rutinlerimizi aksatmamak. Peki bu cilt bakım rutinleri neler?

Cilt bakımının doğru yapılabilmesi için öncelikle cilt tipinizi çok iyi biliyor olmanız şart. Çünkü herkesin cilt tipi aynı değil ve bu nedenle aynı cilt bakım ürünlerini yada uygulamalarını kullanmanız mümkün değil. Eğer bilinçsizce cilt bakımı yaparsanız bu cildinizin aşırı kurumasına yada yağlanıp sivilce oluşmasına neden olabilir. Cilt tipinizi nasıl öğreneceğinizi şimdi birlikte inceleyelim.

Cilt tipinizi öğrenme yöntemi

Öncelikle yüzünüzü yıkayın ve kesinlikle hiçbir ürün uygulamayın bu şekilde 20 dakika kadar bekleyin.

  •  Eğer yüzünüz parlarsa bu cildinizin yağlı olduğu anlamına gelmekte.
  • Tam tersi yüzünüz gerilip kurursa buda cildinizin kuru olduğu anlamına gelir.
  • Ama bunların hiçbiri olmamışsa normal bir cilt yapısına sahipsiniz demektir.
  • Cilt yapınızı öğrendiğinize göre şimdi size uygun bakımın nasıl olacağına bakalım.

Kuru Ciltler

Eğer cilt yapınız kuru ise bu vücudunuzda nem ve yağ miktarının düşük olduğu anlamına gelir. Buda erken yaşta kırışıklıklarınızın oluşmasına sebep olur. Buna engel olmak için yapmanız gereken rutin bakım şu şekildedir.

Sabahları cildinizdeki nemi korumanızı sağlayan, akşamları ise eksik yağ ve nemi geri kazanabilmenizi sağlayan cilt bakım ürünleri ile bakım yapmalısınız. Kırışıklıkları önlemek içinde haftalık olarak cilt bakımı uygulamalısınız. Ve tabi ki günde 8 saat uyumakta cilt sağlığınız açısından çok faydalı olacaktır.

Yağlı Ciltler

Cildinizdeki nem kaybını dengeleyecek cilt bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Bu sayede siyah nokta ve sivilce oluşumunu engellemiş olursunuz.

Karma (Normal) Ciltler

Karma ciltlerde önemli olan nem ve yağ dengesini çok iyi koruyabilmektir. Bunun içinde yüzünüzü çok iyi temizlemeli ve belli aralıklarla kil maskesi ve peeling uygulamaları yapmalısınız. Güneşli havalarda dışarı çıkmadan önce kesinlikle güneş kremi sürmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.