Güzel ve Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olabilmeniz İçin Besinlerin Etkileri Nelerdir?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Güzel ve Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olabilmeniz İçin Besinlerin Etkileri Nelerdir?
Güzel ve Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olabilmeniz İçin Besinlerin Etkileri Nelerdir?

Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olabilmek için onu hem içten hem de dıştan beslemeniz gerekmektedir. Dıştan besleme cilt bakım kremleri ve yağları ile sağlanırken içten besleme tüketilen gıdalar sayesinde geçekleşir.

Bu sebepten dolayı tükettiğiniz gıda türleri çok önemlidir. Bazı besinler cildinize fayda sağlarken bazıları da fazlasıyla zarar verebilmektedir. Bu konuda çok dikkatli davranmanızda yarar vardır.

İşte cildinizin sağlıklı olmasını saplayan besinlerden bazıları:

Arındırıcı Etki İçin: Limon ve Turunçgiller

Limon başta olmak üzere turunçgilleri sabahları sıkarak suyunu tüketmek metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Bu sayede karaciğerinizde temizlenme sağlanır ve ihtiyacınız olan C vitaminini elde etmiş olursunuz. Limon cildinizin içsel temizliği açısından çok faydalıdır. Sabahları ılık suyun içerinse limon sıkarak içmeniz ve güne bu şekilde başlamanız çok etkili sonuçlar elde etmenizi saplayacaktır. Bunun dışında salata ve sebzeleriniz tüketirken bol bol limon kullanmak da çok faydalıdır.

Kan Temizleyici Etki İçin: Pancar

Pancar düşük düzeyde laksatif etki sağlaması ve kanı temizleme özelliği sayesinde çok faydalı bir besindir. Kan dolaşımının sağlıklı olması açısından büyük katkı sağlar. Kan dolaşımınız ne kadar sağlıklı olursa cildinizde o kadar sağlıklı ve güzel görünür.
Pancarı salatalarda, çorbalarda ya da sebze yemeklerinde kullanabilirsiniz.

İyileştirici Etki İçin: Maydanoz

Maydanoz, klorofil ile A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bu özellikleri sayesinde vücuttaki yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
Tek başına tüketileceği gibi salataların ya da sebze yemeklerinin içerisinde ilave edilebilir.

Sindirim Sistemi Temizliği İçin: Esmer Pirinç

Esmer pirinç glüten içermeyen bir pirinç türüdür. Ve normal pirince oranla çok daha faydalıdır. Sindirim sistemini süpürmek olarak adlandırılan işlemde büyük fayda sağlar. Daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olabilmek için tercih etmeniz gereken bir besindir.

Yaşlanma Karşıtlığı İçin: Yeşil Çay

Yeşil çay polifenol denilen antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Düzenli olarak tüketildiğinde cildinizde yaşlanma belirtilerini en aza indirir.

Nemlendirici Etki İçin: Avokado

Avokado içeriğindeki lesitin sayesinde kandaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Cildin nemlenmesini sağlayacak bir doğal yağa sahiptir. Salatalarınıza diğer yağları eklemek yerine avokado ekleyerek daha sağlıklı bir yağ tüketebilirsiniz.

Parlatıcı Etki İçin: Goji Berry

Goji berry protein, keratenoid, lutein (antioksidan), C, , B ve E vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu özellikleri sayesinde cildinizin daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Kalıcı Güzellik İçin: Badem

Badem tüketmek cildinizin daha temiz ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. İçeriğinde tekli doymamış yağlar, E vitamini ve yüksek miktarda protein bulundurduğu için kan akışına ve sinir sistemine büyük fayda sağlar.

Cilt sağlığınız için günde bir avuç badem tüketmelisiniz.

Mineralleştirici Etki İçin: Deniz Yosunu

Deniz yosunu okyanustan mineralleri emdiği için çok faydalıdır. Bu mineraller arsında bulunan iyot, magnezyum, demir, kalsiyum ve sodyum sağlık açısından oldukça önemlidir.
Salatalarınızın ya da bazı sebze yemeklerinizi içerisine deniz yosunu ilave etmeniz daha sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Cilde Zarar Veren Besinler:

Hayvansal yağlar, şeker ve bitkisel yağ açısından çok yüksek olan gıdalar cilt sağlığına zarar vermektedir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu ve işlenmiş yiyecek ile içecekler de cilt sağlığınız açısından oldukça zararlıdır.

Aşırı tuz, alkol ve kahve tüketmek de cilt sağlığı için çok zararlıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.