Güzel ve Sağlıklı Tırnaklar İçin Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Anasayfa / Güzellik / Güzel ve Sağlıklı Tırnaklar İçin Nasıl Bakım Yapılmalıdır?
Güzel ve Sağlıklı Tırnaklar İçin Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Tırnaklarınızın bakımlı olması hem dış güzelliğiniz için hem de sağlık için çok önemlidir. Ellerimiz gün içerisinde birçok yere temasta bulunur. Ve erekli el ve tırnak temizliği yapılmazsa biriken bakteriler sağlığınız olumsuz etkiler. Bu yüzden sağlık açısından tırnaklarınıza özen göstermeniz ilk kural. Sağlığın yanı sıra ellerinizin daha güzel ve bakımlı görünmesi tırnaklarınızın bakımı ile doğrudan bağlantılıdır.

Tırnaklarınızın güçlü olması için ne yapmalısınız?

Öncelikle tırnaklarınızın temiz olması ilk dikkat edilmesi gereken noktadır. Ojeleriniz eskimiş ise asetonsuz temizleyiciler ile temizlenip çıkartılmalıdır. Asetonsuz oje temizleyiciler asetona benzeyen bir kimyasal olan “metil etil keton” içerir. Tırnaklarınız için bu daha sağlıklıdır.

Tırnaklarınız çok uzun süre su ile temas etmemelidir. Çok fazla su içerisinde kalırsa tırnaklar etten ayrılmaya başlayabilir.

Oje sürmeden önce koruyucu bazlar ile tırnak ve oje arasında bir bariyer oluşturmuş olmanızda tırnağın ojeden daha az zarar görmesini sağlar.

Temizlik yaparken tırnaklarınızın zarar görmemesi için eldiven giymenizde fayda var.

Sürekli oje sürmek tırnaklarınızı hava almadığı için kurutabilir. Ve tırnakta sararmaya yol açabilir. Bu sebepten dolayı arada oje sürmeyerek tırnaklarınızı dinlendirmelisiniz.

Tırnaklarda yüzünüz ve elleriniz gibi nemlenmeye ihtiyaç duyar. Sık sık ellerinize el kremi veya bitkisel yağlar sürerek nemlendirmelisiniz.

2 haftada bir tırnak makası ile düzenli olarak tırnaklarınızı kesmelisiniz.

Tırnaklarınızın daha güçlü olması için E vitamini içeren besinler tüketmelisiniz.

Törpüleme ve şekillendirme işlemi nasıl yapılmalıdır?

Törpü ve şekillendirme işlemi sırasında tırnağınızın yapısına uygun bir şekil tercih etmelisiniz. Renkli sünger törpüler veya metal törpüler ile tırnaklarınızda gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.

Tırnak şekilleri

Badem Tırnak

Badem tırnak modeli uzun tırnak yapıları için uygundur. Tırnakları kenar kısımlarından yan şekilde törpüleyerek bu şekli oluşturabilirsiniz. Orta kısım biraz sivri şekilde bırakılarak badem şekli oluşturulur. Badem şekli tırnaklarda koyu renk oje tercih edilir.

Oval Tırnak

Oval tırnak şekli tüm tırnak yapılarına uygundur. Tırnaklar kenar kısımlarından daha fazla uç kısımları daha hafif törpülenerek oluşturulur. Oval tırnaklarda french ve açık renk ojeler çok güzel durur.

Kare Tırnak

Kare tırnak şekli orta uzunluktaki tırnak yapıları için uygundur. Tırnaklar küt kesilir ve düz bir şekilde törpülenir. Nude tonlarındaki ojeler kare tırnaklarda çok hoş görünür.

Tırnak Törpüleme işlemi

Tırnaklarınızı istediğiniz şekle göre törpüleme işlemini bitirdikten sonra yumuşak sünger törpü ile tırnağın tüm yüzeyi törpülenir. Böylece tırnaklarınız daha pürüzsüz ve parlak görünür.

Törpüleme işlemi tamamen bittikten sonra birkaç damla limon suyu ilave edilmiş ılık suyun içerisinde 5 dakika bekletmeniz tırnak etlerinizin yumuşamasını sağlar. Yumuşayan tırnak etlerinizi törpü kenarları ile geriye doğru itmelisiniz. Tırnak etlerinin itilmesi işleminin düzenli yapılması rahatsız edici bir görüntü sergilemeyi engellemiş olur.

Son olarak elleriniz ve tırnaklarınızı el kremi ile nemlendirmelisiniz.

Oje Sürerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oje sürme işlemi için yeterli vaktinizin olması çok önemli. Çünkü kısıtlı zamanda sürülen oje yeterince kurumayacağı için sonrasında istenilen sonuca ulaşamazsınız.

Tırnaklarınıza oje sürmeden önce eğer zarsa eski ojenizden kalan kalıntılar iyice temizlenmeli
Ojeden önce besleyici özellikte tırnak bazı sürülmeli.

Süreceğiniz ojenin rengi tırnak şeklinize ve ten renginize uygun olmalı.

Ojelerinizi saklarken ağızlarını sıkıca kapatmış olmaya çok dikkat etmelisiniz. Hava alan ojeler çok çabuk kurur ve bayatlar.

Oje sürerken 3 fırça darbesi ile tırnağın dibinden ucuna doğru sürülmelidir. Bunu yaparken tek hareketle ince bir katman şeklinde sürülmelidir.

Tırnağın kenarlarına oje taşmışsa kurumasına fırsat vermeden kulak çubuğu ile temizlemelisiniz.

Ojenin daha uzun süre kalıcı olması için üzerine parlatıcı sürmelisiniz.

Eğer aciliyetiniz yoksa tırnak kurutucuları kullanmamalısınız. Bu tırnakların kendi nemini de aldığı için çok faydalı değildir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.