Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsın?

Anasayfa / Hamilelik / Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsın?
Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsın?

Hamilelik belirtileri ilk 7 günde ortaya çıkmaya başlar. Hamilelik hormonları salgılanmaya başlamasıyla birlikte vücudunuzda meydana gelen değişiklikler sayesinde hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz. Tabi ilk kez hamile kalan birinin bunları fark edebilmesi bazen mümkün olmayabiliyor.

Erken gebelik

Yumurta döllendikten sonra ilk haftalar erken hamilelik ya da erken gebelik olarak adlandırılan bir dönemdir. Bu dönemde bazı belirtiler oluşmaya başlasa bile henüz anlaşılamayabilir.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Akıntının artması

Yumurtlama dönemlerinizde bazen akıntınızda artış olur ve bunu kolayca fark edebilirsiniz. İşte hamile kaldığınızda da bu akıntı daha fazla artacaktır. Bunun nedeni ise östrojen hormonunun artışa geçmesidir. Yani adet sürecinizin gecikmesini beklemeden önce akıntı miktarınızı gözlemleyerek de hamile olup olmadığınızı anlayabilmeniz mümkün.

Adet gecikmesi

En bilinen belirtisi adetin gecikmesidir. Beklenen adet gecikme yaşanmışsa gebe olma ihtimaliniz vardır. Yada normalde olduğundan daha açık renkli bir kanama söz konusu ise buda gebeliğe işaret ediyor olabilir.

Sancı

Regl döneminde yaşadığınız sancılara benzeyen sancılar oluşur ama biraz farklıdır. Embriyo rahminize yerleşmeye başladığından dolayı regl dönemindeki gibi kramplar hissedebilirsiniz.

Tırnakların hızlı uzaması

Hormonlarınızda artış olduğu için tırnaklarınız normalden daha hızlı uzar. Eğer böyle bir durum fark ederseniz gebe olabilirsiniz.

Duyuların gelişmesi

Normal zamanlarda hiç rahatsız olmayacağınız kokular eğer sizi rahatsız etmeye başlamışsa ya da yediğiniz yemekleri eskisi kadar lezzetli bulmuyorsanız hatta midenizi bulandırıyorsa buda hamilelikten kaynaklı hormonların etkisi yüzündendir.

Baş ağrısı

Hamilelik döneminde kan basıncınız değiştiğinden dolayı baş ağrıları görülebilir. Hamile kalındıktan 3 hafta sonra bu ağrılara mide bulantısı da eklenebilir.

Modunuzda değişkenlik

Tıpkı regl döneminde yaşadığınız gibi hamilelik döneminde de hormonlarınız yüzünden bir gülüp bir ağlamanız çok normal.

Göğüslerde hassasiyet

Hamilelik belirtileri arasındaki en belirgin özelliklerden biri de memelerde oluşan hassasiyettir. Hamileliğin ilk haftalarında memelerinizde şişlik ve ağrı oluşabilir.

Mide bulantısı

Hamileliğin ilk üç ayında çok sık görülen belirtidir. Genellikle sabahları daha çok görülür. Bu belirti bazı hamilelerde çok rahatsız edici derecede yoğun iken bazı hamilelerde bulantı görülmeyebilir.

Yorgunluk

Hamilelik belirtilerinden biride aşırı yorgunluk ve uyku halidir. Normalden daha erken uykunuz gelebilir ve sabahları uyanmanız zorlaşır. Daha çabuk yorulabilir ve kendinizi sürekli halsiz hissedebilirsiniz.

İştahta durumunda değişiklik

Bazı hamilelerde ilk haftalarda aşırı derecede iştah artması görülürken bazı hamillerde ise iştah kaybı görülmektedir. Bu tamamen kişiye göre değişen bir durumdur.

Sık idrara çıkmak

Normalde olduğundan daha fazla tuvalet ihtiyacı duyulması da hamilelik belirtilerinden biridir. Bazı hamillerde ise bu durum sadece hamileliğin son aylarında görülür. Mesanenin yerinin daralmasından dolayı daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilir.

Vücut sıcaklığının değişmesi

Gebeliğin oluşması ile metabolizmada birçok değişim meydana gelir. Bunlardan biri de vücut ısısındaki değişimdir. Ateşlenmiş hissi yaratan ısı artışları görülebilir.

Duygusal değişiklikler

Ruh halinizde de bazı değişiklikler fark edebilirsiniz. Hamileliğin ilk haftalarında bazı duygular çok yoğun yaşanabilir.

Kabızlık

Gebelik döneminde progesteron seviyesinin yükselmesi kabızlığa neden olabilir. Bu sorunu azaltmak için bol miktarda su içilmeli, egzersiz yapılmalı ve bol lifli gıdalar tüketilmelidir.

Saydığımız tüm bu belirtilerden birkaçına sahipseniz eğer hamile olup olmadığınızdan emin olmak için eczaneden alacağınız bir gebelik testi ile kontrol etmelisiniz. Hamilelik testleri her zaman doğru sonucu vermeyeceği için en doğru sonuç için daha sonra bir kan testi yaptırmanız daha doğrudur.

Gebelik oluştuğunda, vücutta hCG hormonu salgılanmaya başlar. hCG hormonu normalde kanımızda ve idrarımızda az miktarda bulunmaktadır. . Gebelik döneminde artış gösterdiği için kan ve idrar tahlillerinde hamileliğinizle ilgili sonuçlar alınmasını sağlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.