Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Hamilelik / Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır?
Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır?

Kadınlar her daim bakımlı ve formda olmak ister. Buna hamilelik sürecide dahil. Hatta hamileyken bunu sağlayabilmek bir kadın için en büyük başarılarından biridir. Ve bunu başarabilmek pilates ile mümkün.

Hamile pilatesi ve normal pilates arasında ne fark var?

Normal pilates egzersizlerinde ağırlık bölgesi karındır. Hamile pilatesinde ise pelvik bölgesi ağırlık noktasıdır. Yani aslında hamilelikte yapılan tam olarak pilates değil de egzersizdir diyebiliriz.

Hamilelik sürecinde vücudunuzun ağırlık merkezi değişir. uterus büyüdükçe belde daha fazla boşluk oluşmaya başlar. Ve aynı zamanda karnınızda öne doğru ilerlediği için omurga yapınız bozulur. Tabi ki buda ağrılarınızın artmasına sebep olur. Hamilelikte yapılan pilates sayesinde bu bozulmaların önüne geçip omurga yapınızın düzgün olmasını sağlayabilirsiniz. Omurga yapınız ne kadar düzgün olursa hamileliğin olumsuz semptomları en aza inecektir.

Ayrıca anne adayını normal doğum için hazırlamaya da yardımcı olur. Hamilelik döneminde pilates yapan kişilerin normal doğum yapabilme olasılığı artmaktadır. Tabi şartlar uygun olsa bile ve hamilelikte pilates yapmış olsanız bile sezaryen ile doğum yapmayı tercih etmek tamamen size kalmış bir durum.

Hamile pilatesi ne şekilde yapılır?

Hamile pilatesinde dikkate dilmesi gereken en önemli noktalardan biri anne adayının belirli nabız aralığını dengede tutmasıdır. Eğer yapılan egzersizler esnasında nabız bu aralığın altında ya da üstünde ise egzersize son vermelidir.

Hamile pilatesinde genellikle kan dolaşımını hızlandırıcı hareketler uygulanmaktadır. Hamileliğin 28. haftasından sonra bar egzersizlerine geçilir. Her egzersiz sonrası stretching egzersizleri de yapılır. Ama tüm bunları anne adayını yormadan yapılmalıdır.

Hamile pilatesi anne adayına ne tür faydalar sağlar?

Eğer anne adayı normal doğum yapacaksa hamile pilatesi sayesinde pelvik taban kaslarını çalıştırdığı için daha rahat ve kolay bir doğum gerçekleşecektir.

Yada doğum sezaryen olacaksa bile pilates sayesinde hamilelik sürecini omurga yapısı bozulmadan çok rahat geçirmesine olanak sağlamış olacaktır.

Ve her iki doğum şekli sonrasında da emzirme dönemine geçildiğinde annenin kifozlaşma denilen omurganın öne eğilmesi probleminden kurtulmasını sağlar.

Her iki doğum şeklinde de pilates sayesinde kadının perine kasları kuvvetli olacağı için cinsel yaşamına geri dönme süreci hızlanacaktır. Hatta doğumdan önceki haline göre çok daha sağlıklı bir cinsel hayata kavuşur.

Hamile pilatesine ne zaman başlanmalıdır?

Daha önce egzersiz yapmayan bir anne adayı hamileliğin 14. haftasında da hamile pilatesine başlayabilir. Ancak hamilelikten önce egzersiz yapan bir kişiyse doktor onayı ile 14. Haftadan öncede egzersiz yapmaya devam edebilir.

34 -37. haftalar arasında da egzersiz hareketleri daha temkinli ve güvenli olacak şekilde yapmaya dikkate etmelidirler. Erken doğum ihtimaline karşı anne adayının hareketlerine çok daha dikkat etmesi gerekmektedir.

37. haftadan sonra ise her an doğum olabilecekmiş gibi egzersizlere o şekilde devam edilmelidir.

Pilatesin bebeğe etkileri nelerdir?

Aslında pilates doğrudan bebeği etkileyen bir durum değildir. Ancak anne adayı pilates sayesinde fiziki ve ruhsal açıdan kendini daha iyi hissettikçe bu mutluluk ve rahatlık duygusu bebeğe de yansıyacaktır. Çünkü bebekler sizin duygu durumunuz farkındadırlar. Aynı şekilde doğum sonrası da anne fiziki ve ruhsal açıdan kendini daha iyi hissedeceği için yine aynı şekilde bu durum bebeği de olumlu olarak etkileyecektir.

Doğum sonrası normal pilatese ne zaman başlamalıyız?

Eğer doğum normal olarak gerçekleşmiş ise 1 hafta sonrasında pilatese başlanabilir. Ancak sezaryen ile doğum yapılmışsa 6 ay sonra başlamanız daha doğrudur. Hatta bunun için doktorunuzdan onay almalısınız. Normal pilates egzersizlerine hazır olmanız için uterusun küçülmesi gerekmektedir. Bu durum normal doğum yapmış anneler içinde geçerlidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.