Hamileliğin Cinsel Yaşama Etkileri Nelerdir?

Anasayfa / Cinsellik / Hamileliğin Cinsel Yaşama Etkileri Nelerdir?
Hamileliğin Cinsel Yaşama Etkileri Nelerdir?

Gebelik dönemi annenin her yönüyle değişim yaşadığı ve zaman zaman zorlandığı bir süreçtir. Gebelik döneminde kadının hayatında birçok şey değişkenlik gösterirken bu durumdan cinsel yaşamı da etkilenmektedir. Cinsel yaşamda ortaya çıkan değişikliklerin neler olduğunu gebeliğin dönemlerine göre ele almak daha doğrudur.

Birinci Trimester (İlk 3 aylık dönem)

Gebeliğin bu kısmı annenin bebeğe ve gebelik duygusuna hem fiziki hem de ruhsal açıdan alışma sürecidir. Bu dönemde bulantı, kusma, yorgunluk, uyku hali, memelerde hassasiyet gibi belirtiler çok yoğundur. Anne adayının birçok yiyecek koku hatta görüntü bile midesini bulandırabilmektedir. Tiksinme ve bulantının bu denli yoğun olduğu dönemde anne adayı eşine karşı bile duyarlılık gösterebilir. Eşinin ten ve nefes kokusu daha öncesinde hiç rahatsızlık vermese de gebelik sürecinde tiksintiye yol açabilir.

İlk kez hamile kalmış kadınlarda bu sürecin nasıl geçeceği konusunda bilgi sahibi olmaya yeni başlıyor oluşu endişeli ve korkulu bir dönem yaşamasına neden olur. Bir anda bu sorumluluğu almış olmanın ciddiyeti, vücudundaki değişiklikler anne adayını zorlu bir sürece sokar. Bu endişeli süreçte cinsel ilişkinin bebeğe zarar verebileceği hatta düşüğe bile neden olabileceği korkusu kadınları cinsellikten soğutan en önemli etkendir. Bu korkuları aşıp cinsel ilişki yaşasa bile ilişki esnasında memelerindeki ağrı ve hassasiyet cinsel birleşmenin daha ağrılı geçmesi gibi fiziksel sorunlar cinsellik konusunda isteğin azalmasına ve cinsel yaşamın artık ikinci planda kalmasına sebebiyet verir.

Yada tam tersi anne adayı cinsel ilişki açısından sıkıntı yaşamasa da baba adayı eşine bu dönemde zarar verecek endişesi ile çok yakın temasta bulunmak istemez. Cinsel ilişkinin eşine ve bebeğine zarar vereceği korkusu ile baba adayı bu durumdan kaçmak isteyen taraf olur.

Ancak bunun yanı sıra gebelik döneminde genital bölgede kan akımında artış olması nedeni ile anne adayı daha yoğun bir orgazm yaşar. Bu kanlanma artışı genital bölgede bulunan salgı bezlerini güçlendirip ilişki öncesi genital bölgenin daha kolay nemlenmesini sağlar.

İkinci Trimester (14-26 hafta aralığı)

İlk aylarda anne adayının yaşadığı sıkıntılar yavaş yavaş azalmaya başlamıştır. Ve buda kadının kendini daha rahat ve özgür hissetmesini sağlar. Fiziksel değişimlere artık anne adayı alışmıştır ve bu sayede kendine olan güveni geri gelmiştir.

Bebeği ile bağ kurmaya başladıktan ve bu sürece psikolojik olarak alıştıktan sonra anne adayı cinselliğe karşı yine ilgi göstermeye başlayabilecektir.

Birinci Trimester döneminde genital bölgedeki kan artışı hala devam ediyor olduğundan anne adayının cinsel ilişkiye daha kolay hazırlanması ve daha yoğun orgazm yaşama durumu devam etmektedir.

Uterus kasılması:

Normal bir cinsel ilişki sırasında orgazm esnasında uterusta kasılmalar meydana gelebilmektedir. Bu kasılmalar gebe olmayan kadınlarda ya da gebelik döneminin ilk aylarında hissedilmez. Ancak ikinci trimester döneminde uterus büyüdüğü için bu kasılmaları anne adayı çok net hissetmeye başlar. Kasılma olduğu sırada bebeğin hareketleri azalır ama bu geçici bir durumdur. Yani hamileliğinizde başka bir sorun yaşanmıyorsa bu kasılmalar bebeğe zarar verici bir durum teşkil etmezler. Korkulacak bir durum söz konusu değildir. Kasılma bittikten sonra bebeğin yeniden hareketlenmeye başladığını fark edersiniz. Bu konuda bilgi ya da tecrübe sahibi olmayan anne adayları bebeğin hareketlerinin azalması durumunda çok fazla endişe duyabilirler.

Üçüncü Trimester (6. aydan doğuma kadar olan süreç)

İkinci trimesterde şikayetlerin azaldığından ve rahat bir döneme girildiğinden bahsetmiştik. Ama bu dönemde yeniden bazı şikayetler ortaya çıkabilir. Midede yanma sorunu, uykusuzluk, yorgunluk uterusta oluşabilecek kasılmalar, bacak kasılması ve memelerden süt gelmesi gibi durumlar yaşanır. Cinsel ilişki sırasında uterusun çok daha fazla kasılmaya başlamış olması anne adayını cinsellikten uzaklaştırır.

Ayrıca doğum zamanı yaklaştıkça doğuma dair endişe ve korkular artmaya başlar. Buda anne adayını cinsellik düşünemeyecek bir döneme sokar.

Uterus artık oldukça büyüdüğü için ilişki esnasında pozisyonlar ağrılı ve rahatsızlık verici hale gelir. Bu dönemde ilişki yaşamaya devam etmek isteyen çiftler kendileri için en az rahatsızlık duyacakları pozisyonları belirlemeye çalışmalıdırlar.

Cinsel ilişki esnasında alınan haz ve orgazm konusu hala çok yoğundur. Hatta uterustaki kasılmalar ve genital bölgedeki kan artışı bu yoğunluğu daha da artırır.

Kısacası hamileliğinizde doktorunuzun belirttiği bir sakınca ya da tehlikeli durum olmadığı sürece gebelik boyunca cinsel ilişkiye girmenizde hiçbir sakınca yoktur. Ama doğuma 1 ay kala vücut ağırlığınız ve yaşadığınız sıkıntılar sizi zaten zorlayacağı için cinsel ilişki çok zor olabilir. Bu dönemde ara vermenizde fayda var.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.