Hamilelik Döneminde Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Hamilelik Döneminde Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları
Hamilelik Döneminde Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları

Hamilelik sürecinde bağışıklık sisteminizde zayıflık oluşabilir. Bu hamilelikten kaynaklı hormonal değişimlerin etkileri yüzünden normal bir durumdur. Ancak beslenme programınıza biraz daha dikkat ettiğiniz sürece bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Gebelik döneminde bağışıklık sistemi zayıfladığı için daha sık hastalık ve enfeksiyonlara yakalanılması sık rastlanan bir durumdur. Bu yüzden diğer zamanlara oranla gebelik döneminde hem bebeğinizin hem de kendinizin sağlığını koruyabilmeniz için beslenmenize çok daha fazla dikkat etmelisiniz. Vücut direncinizi güçlendirecek besinleri tüketmelisiniz.

Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminin zayıflamasının nedenleri

HCG adı verilen hamilelik hormonu hamilelik sürecinde yaşanan hormonal dengesizliklerden dolayı artış gösterir. Buda vücutta değişikliklere yol açar. Regl kanamasının kesilmesi, halsizlik ve mide bulantılarının ortaya çıkması ve ruhsal açıdan gerginlik halleri gibi belirtiler gösterir. Mide bulantılarından kaynaklı yeme isteğinin azalması da bağışıklığınızı olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle mümkün olduğunca yeterli beslenmeye dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklığınızın güçlü olabilmesi için bağırsak sağlığınızın sorunsuz olması çok önemlidir. Bağırsak florasını düzenlemek içinde kefir, ayran, yoğurt ve peynir tüketmeniz çok faydalı olacaktır. Bu besinler probiyotik alımı açısından çok etkilidir.

Hamilelik döneminde probiyotik kadar çinko alımı da çok önemlidir. Mercimek, bezelye, nohut ve kuru fasulye gibi baklagiller tüketerek çinko ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yeterli miktarda su içmekte bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Günde en az 2-2,5 litre su içmeniz hem sindirime fayda sağlar hem de bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olur.

Bitkisel omega 3 içerdiği için hamilelik döneminde ceviz, avokado, semizotu ve chia tohumu tüketmek bağışıklığı güçlendirmek açısından çok faydalıdır.

Bağışıklığınızı güçlendirmek için pırasa, brokoli, lahana, karnabahar, soğan ve sarımsak gibi sebzeleri de bol bol tüketmelisiniz. Bu besinler kalsiyum ve demir ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Haftada 2 gün kırmızı et yemenizde bağışıklığınız açısından çok faydalıdır. Kahvaltılarınızda mutlaka 1 ya da 2 adet yumurta tüketmelisiniz.

Armut ve ayva gibi sarı meyveler vücut direncinizi artıracaktır. A,B ve C vitamini içerdikleri için çok faydalıdırlar.

Portakal, mandalina ve greyfurt gibi turuncu meyveler C vitamini içerdiği için sizi grip gibi enfeksiyonlara karşı koruyacaktır.

Elma ve kivi gibi yeşil meyvelerde C vitamini açısından zengin olduğundan dolayı vücut direncinizi artırarak kas ve eklem ağrılarınızın oluşmasını önler.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.