Hamilelik Düşünenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Anasayfa / Hamilelik / Hamilelik Düşünenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Hamilelik Düşünenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Anneliğin ilk adımı anne olmaya karar vermekle başlar. Eğer planlı bir şekilde hamile kalmayı düşünüyorsanız bunun öncesinde bir doktor tarafından izlenmeye başlamanız gerekmektedir. Ama maalesef pek çok anne bu şansa sahip değil. Ya plansız hamile kalıyorlar ya da bu konuya gereken önemi göstermiyorlar.

Ama anne adayının hamilelik öncesinde hamilelikle ilgili konularda bilinçli olması ve gerekenleri yapması hamilelik esnasında yaşanacak birçok problemi önlemiş olur.

Özelliklede beklenmedik hamilelik durumlarında ilk 3 ay çok zorlayıcı geçebilir.

Çünkü gebeliğe önce ruhsal olarak hazırlanmak bu süreci daha rahat geçirmenize büyük fayda sağlayacaktır. Hatta gebeliğe hazır olunmadığı bazı durumlarda kürtaj yöntemine başvurulduğu çok sık görülmektedir.

Eğer bilinçli bir gebelik dönemi geçirmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken bir hekime muayene olmanızdır. Bu muayene genital bölgenizde olabilecek problemleri tespit etmeye ya da varsa tedavi etmeye imkan sağlayacaktır. Bu problemleri aştıktan sonra gebelik konusunda daha rahat bir dönem geçirebilirsiniz. Ayrıca eğer bir problem tespit edilirse ve ilaçla tedavi edilecekse bu gebelik döneminde riskli olacağı için gebelik öncesinde uygulanmalıdır.

Gebelik öncesi yapılabilecek tahlil ve testler

Kan grubu
Pelvik ultrasonografi
Tam idrar tahlili
Tam kan sayımı
Rutin biyokimya
Kanama profili
TORCH testleri
Gerekli görülürse serum B12 ve folik asit düzeylerinin kontrolü

Bu testler ve tahliller gebeliği daha sağlıklı geçirmeniz için çok faydalıdır. Eğer bu testlerin sonucunda gebeliğinizle ilgili risk oluşturabilecek bir faktör doktorunuz tarafından tespit edilmişse gebelik konusunu biraz daha ciddi bir açıdan değerlendirmeye almanızda fayda var.

Eğer dişlerinizde herhangi bir problem varsa bunu gebelik öncesinde tedavi ettirmeniz çok önemli. Çünkü diş sorununuz gebelik döneminde daha da ciddi aşamalara gelirse size büyük sıkıntı yaşatabilir.

Aynı şekilde hemoroid, anal fissür gibi rahatsızlıklarınız varsa bunlar konusunda da gebelik öncesi tedaviye başlamanızda yarar var.

Gebe kalmadan 3 ay önce başlanan ve gebeliğin ilk 4 ayında kullanılmaya devam edilen folik asit hapları bebeğinizi bir takım hastalıklara karşı koruyacağı için gebeliğe karar verdiğinizde hekiminizin tavsiyesi ile bu ilaçlara başlamalısınız.

Hamile kalmadan önce eğer psikolojik durumunuzda bir problem mevcutsa önce kendinizi toparlamalı ve sonra gebelik sürecine adım atmalısınız. Çünkü hamilelik döneminde zaten hormonal ve fiziksel değişikliklerden dolayı psikolojik durumunuz etkilenecektir. Bu nedenle daha sağlıklı bir psikoloji ile bu sürece başlamalısınız.

Gebe kalmaya karar verdikten sonra en az 1 yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen hala gebe kalamamışsanız bir doktora başvurmanızda fayda var.

Doktorunuzu seçerken iyice araştırmalı ve gebelik süresince yanınızda olup güven duyacağınız bir doktor olmasına dikkat etmelisiniz. Bu güven bağı gebeliğin son aşamalarında sizin doğum konusunda daha rahat olabilmenizi sağlayacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.