Hamilelik Sürecine Babayı Dahil Etmenin Yolları

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Hamilelik Sürecine Babayı Dahil Etmenin Yolları
Hamilelik Sürecine Babayı Dahil Etmenin Yolları

Hamilelik döneminde bazı erkekler bu sürece kendiliğinden büyük bir heves ve heyecanla dahil olurken, bazıları ise bunu nasıl yapacağını bilemedikleri için ya da henüz babalık duygusuna alışamadıkları için kendilerini bu süreçten uzak tutmaya çalışırlar. Eğer eşiniz hamilelik sürecine dahil olmak istemiyorsa ya da bu konuda zorluk çekiyorsa, onu bir şekilde konuya dahil edebilmenin yollarını sizin bulmanız gerekmektedir. Peki, bu yollar nelerdir?

Bebekle konuşun

Henüz doğmamış olan çocuğunuzla konuşmanız, onunla bağ kurmanın en güzel yoludur. Bu durum ilk başta baba adayına biraz tuhaf gelebilir ama karnınız büyüyüp bebeğiniz size tekmeleriyle karşılık vermeye başladıkça emin olun bu onunda çok hoşuna gidecektir. Babayı bu güzel tecrübe için cesaretlendirmelisiniz. Örneğin; herhangi bir sohbet esnasında “bak bebeğim baban ne diyor” ya da “bebeğim sen babanın konuşmalarına mı cevap veriyorsun bakalım” gibi cümlelerle babanın ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz. Bir süre sonra bu duruma alışıp kendiliğinden bebekle sohbet etmeye başlayacaktır.

Bebeğe dokunun

Hamilelik sürecinde bebeğinizin bazı dokunuşlarını ayırt edebilirsiniz. Bebeğiniz hareket etmeye başlayıp ve siz elinizi karnınızın üzerine koyduğunuzda bebeğinizin tekmelerini hissedebilirsiniz. Hatta bazen onun bu hareketlerini gözle görmek bile mümkün olabilir. Bu anlara şahit olmak babanın çok hoşuna gidecektir.

Doğuma hazırlık derslerine birlikte katılın

Eğer çocuk yetiştirme konusunda ya da doğuma hazırlık konusunda eğitim almak için bir kursa katılmak gibi bir planınız var ise, eşinizi de buna ikna etmeniz çok faydalı olacaktır. Eşiniz bu sürece dahil olduğunda kendini daha iyi hissetmeye başlayacaktır. Ayrıca birlikte öğrendiğiniz bilgiler sayesinde bebek doğduğunda ya da hamilelik sürecinde size çok yardımcı olabilir.

Bebeğe birlikte isim bulun

Bebeğin ismine karar verirken bunu tek başınıza yapmayın. Eşinizden bu konuda mutlaka yardım alın. Ancak bunu yaparken birbirinizin fikirlerine saygı gösterin. Tartışma yaşamak ya da önerileri değerlendirmeden reddetmek gibi hatalar yapmayın. Bebeğinize koymak istediğiniz ismi netleştirdiğinizde ona bir isim ile hitap etmeye başlamak baba adayının çok daha fazla hoşuna gidecektir.

Doktor kontrollerine beraber gidin

Doktor kontrollerine eşinizle birlikte gitmek, ikiniz için de çok farklı ve heyecanlı bir deneyim olacaktır. Örneğin; bebeğinizin ilk kalp atışını duymak veya ilk ultrason görüntülerini birlikte izlemek kesinlikle kaçırılmaması gereken anlardır. Bu harika anlara hem birlikte şahit olmak hem de eşinizin yanınızda olup size destek vermesi çok önemlidir. Ayrıca bebeğinizin ve sizin sağlığınız hakkında doktorun vereceği bilgileri birebir duyuyor olmak hamilelik sürecinin bir parçası olmasını sağlar.

Bebek alışverişini birlikte yapın

Erkekler genelde alışveriş yapmaktan çok hoşlanmazlar. Ama bebek için alışveriş yapmak baba için biraz daha farklı olabilir. O nedenle bebeğiniz için alışveriş yapmaya birlikte gitmeniz baba adayının keyif almasını ve bu sürece dahil olmasını sağlayabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.