Hamilelikte Bel Ağrısı Normal mi?

Anasayfa / Hamilelik / Hamilelikte Bel Ağrısı Normal mi?
Hamilelikte Bel Ağrısı Normal mi?

Birçok anne adayı gebelik döneminde bel ağrısı problemi yaşamaktadır. Özelliklede doğuma yakın süreçte bu ağrılar daha da artmaktadır. Ancak bu konuda bazı önemli noktaları bilip uygularsanız daha az ağrı ile daha konforlu bir gebelik dönemi yaşayabilirsiniz.

Gebelik döneminde bel ağrısı görülme sıklığı yüzde 40-60 oranındadır. Ve bu oranın yüzde 15-20’si günlük yaşamı olumsuz etkileyecek derecededir.

Bel çukuru fazla olan kadınların gebelik döneminde bel ağrısı yaşama riski daha fazladır.

Bunun yanı sıra gebelikte oluşan ani kilo alımları ve rahimde oluşan büyüme sırt kaslarının dengesini bozduğu için ağrıların oluşmasına sebep olmaktadır.

Bazı kadınlarda da gebelik döneminde geçici osteoporoz (D vitamini eksikliği ile kemiklerde yumuşama ve kırılmalar) görülebilir. Buda bel bölgesinde kas ağrılarına yol açar.

Bel ağrıları gebeliğin genellikle 4. Ve 6. Aylarında başlar ve ilerleyen dönemlerde daha da artar. Eğer gebeliğin ilk aylarında oluşan bir bel ağrınız var ise bu gebelikten kaynaklanmıyor da olabilir. Sebebi bel fıtığı da olabilir. O nedenle doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Gebelikte bel ağrılarının nedenleri:

  • Rahmin ağırlaşmasından dolayı vücudun ağırlık merkezinin öne doğru olması
  • Kilo artışı
  • Duruş bozuklukları
  • Hormonlardan kaynaklı eklemlerde gevşeme

Gebeliğin ilk dönemlerinde oluşan bir bel ağrınız var ise ve buna kasık ağrısı ve kanamada eşlik ediyorsa durum tehlikeli olabilir. Düşük tehlikesi yüksek olduğu bu dönemlerde bu gibi belirtiler karşısında mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız.

Gebeliğin son aylarında oluşan aşırı bel ağrıları da erken doğum belirtisi olabilir. O nedenle bu dönemde de ağrılarınızı dikkate almanızda fayda vardır.

Gebelikte bel ağrılarını azaltmanın yolları

Çok fazla kilo almamaya çalışın. Bunun içinde çok sağlıklı ve düzenli bir beslenme programınız olmalıdır. Gebelik boyunca ortalama 10-15 kilo almanız normaldir. Ancak bundan fazlası iskelet ve kas sisteminize zarar verebilir. Buda ağrılara yol açar.

D vitamini ve kalsiyum eksikliğiniz var ise mutlaka takviye besinler ya da doktorunuzun önereceği ilaçları kullanmalısınız.

Çok fazla ayakta hareketsiz kalamamalısınız. Sık sık yürüyüş yapmanız çok faydalı olacaktır.

Duruş ve oturuş şeklinize çok dikkat etmelisiniz. Vücudunuzdaki değişimden dolayı normal duruş şeklinizde değişiklikler meydana gelmesi normaldir ancak mümkün olduğunca vücudunuzu zorlayıcı pozisyonlarda durmaktan kaçınmalısınız.

Mümkün olduğunca sık istirahat etmelisiniz.

Otururken bel yastığı kullanmalısınız.

Sırt üstü yatmamaya dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğunca yan yatarak karnınızı desteklemelisiniz.

Nefes ve gevşeme egzersizleri yapın.

Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.

Strese bağlı gerginliklerde vücudunuzda ağrılara yol açacağı için bu gibi psikolojik etkenlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız.

Ani hareketlerden kaçınmalısınız. Ve asla ağır kaldırıp vücudunuzu zorlamamalısınız.

Hamile pilatesi ya da hamile yogası yaparak vücudunuzun daha güçlü ve rahat olmasını sağlayabilirsiniz.

Ilık duş almak ya da sıcak su kompresi yapmak da bel ağrılarınıza iyi gelecektir.

Bel ağrılarınız dinlenme ile geçmiyor ve süreklilik gösteriyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun muayenesi sonucunda gerekli gördüğü durumlarda sizi bir fizyoterapi uzmanına yönlendirebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.