Hamilelikte Cinsel İlişki Durumu

Anasayfa / Cinsellik / Hamilelikte Cinsel İlişki Durumu
Hamilelikte Cinsel İlişki Durumu

Hamile kaldıktan sonra hayatınızda ve vücudunuzda birçok şeyin artık değiştiği gibi hayatınızda aynı şekilde devam eden konularda mevcuttur. Örneğin cinsel yaşamınıza hala devam etmek istemeniz ve arzularınızın karşılanması gibi. Ancak hamilelik sürecinde bu konu hep bir endişeye yol açmaktadır. Hamileliğin belirli dönemlerinde cinsel ilişki yaşamak risk oluşturabileceği için tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle bu sürecin iyi bilinmesi ve ona göre dikkatli davranılması gerekmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Güvenli Midir?

Hamilelik sürecinde düşük riski yoksa ve erken bir doğum beklenmiyorsa anne adayı normal bir hamilelik yaşıyor demektir. Bu durumda kadının hamilelik sürecinde seks yapmasında bir problem yoktur. Zaten hamileliğiniz nasıl ilerlediğini ve seks konusunda bir sakınca olmadığını doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Ancak hamileliği konusunda herhangi bir problem olmasa bile kadın hormonal değişiklikler söz konusun olduğundan dolayı seks yapma isteği duymayabilir. Buda hamileliğin getirdiği çok normal bir süreçtir. Cinsel arzuların sıcak tutulması için sarılmak ve öpüşmekten vazgeçmemenizde yarar var.

Hamileliğin ilk ayları hamilelik belirtilerinin yoğun olduğu bir dönem olduğu için kadın çok fazla seks ihtiyacı hissetmeyecektir. Tabi bu kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Hamilelik sürecini nasıl geçirdiğinizle alakalı bir durumdur.


Hamilelikte Cinsel İlişki Bebek için Zararlı Mı?

Hamilelik sürecinde seks konusunda ilk akla gelen soru budur. Ve bu hem anne hem de baba adayı için çok endişe ve korku içermektedir. Bu sebeple de çiftler hamilelikte cinsel ilişkiden kaçınırlar. Bebek anne rahminde çok korunaklı bir şekilde bulunmakta olduğundan dolayı ilişki sırasında penis ile teması söz konusu değildir. Yani tıbben bebeğin olması cinsel ilişkiye engel bir durum değildir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zamana Kadar Yapılabilir?

Bu konuda en doğru kararı verecek olan doktorunuzdur. Hamilelik sürecinizdeki gelişmelere göre bu konuda size önerilerde bulunacaktır. Ancak hamileliğin son haftası daha zorlayıcı geçtiği için seks yapılmamasında fayda var.

Hamilelik sürecinde anne adayının kendini rahat hissedebileceği her pozisyonda ve süreçte cinsel ilişki yaşaması mümkündür. Yalnızca kendini zorlayıcı, ağrı duymasına neden olan hareketlerden kaçınmalıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.