Hamilelikte Güvenli Egzersiz Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Hamilelik / Hamilelikte Güvenli Egzersiz Nasıl Yapılır?
Hamilelikte Güvenli Egzersiz Nasıl Yapılır?

Egzersiz yaparken sağlığımızı ve fiziki olarak vücudumuzu olumsuz etkileyecek riskleri en aza indirmeliyiz. Bu tüm egzersiz yapan insanlar için geçerli bir durumdur. Ama özellikle hamile kadınların biraz daha fazla bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı ufak detaylara dikkat edildiği sürece güvenli bir şekilde egzersiz yapabilmeniz mümkün.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce rahat edebileceğiniz ve esnek olan spor kıyafetlerinizi giymelisiniz. Giysileriniz egzersiz yaparken vücudunuzu asla rahatsız etmemeli. Ve göğüslerinizin rahatsız olmaması içinde sporcu sutyenlerinden giymelisiniz.

Ayaklarınızın ağrı ya da yaralanmasını önlemek için egzersiz tipinize uygun spor ayakkabılar giymelisiniz.

Spor yapmak ya da hamilelik bacaklarınızda şişlik gibi sorunlar oluşuyorsa kompresyon çorapları giymelisiniz. Varis çorabı olarak da bilinen özel çoraplardır.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmalısınız.

Egzersiz öncesinde su içmeyi unutmayın

Baş dönmesi gibi olumsuz etkilere yol açmamak için hareketlerinizi yavaş yavaş yapın.

Hamilelikten kaynaklı vücudunuzun daha fazla oksijene ve enerjiye ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. O nedenle kendinizi çok zorlayıcı hareketlerden kaçının.

Hamilelikte alınan fazla kilolar bel ve leğen kemiğindeki eklem ve kaslara yük bindirdiği için dengenizi kaybedip yaralanma riskiniz yüksek olabilir. O nedenle hareketlerinizi çok dikkatli yapmalısınız.

Çok zorlayıcı egzersizlerin erken doğum, düşük gibi riskler oluşturabileceğini göz önünde bulundurmalı ve daha az enerji sarf edeceğiniz ve tehlikesiz hareketleri yapmaya özen göstermelisiniz.

Egzersiz yaparken çok fazla ısınmamaya dikkat etmelisiniz. Bu vücudunuzu olumsuz etkileyebilir.

Egzersiz yaptığınız ortamın yüksek ısı ve nem içeren bir yer olmamasına dikkat etmelisiniz.

Egzersiz süresi sizi çok fazla yoracak kadar uzun olmamalıdır.

Hamilelikte kimler egzersiz yapmamalı?

Hamilelik öncesinde astım, kalp rahatsızlığı, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıklara sahipseniz hamilelik süresince egzersiz yapabilmek için önce doktorunuza danışmalısınız. Eğer bu mevcut rahatsızlıklarınıza olumsuz bir etkisi yoksa doktorunuzun önerdiği biçimde egzersiz yapabilirsiniz.

Ayrıca bazı hamilelikler başka bir rahatsızlığınız yoksa bile çok zor geçiyor olabilir. Geçmişte düşük veya erken doğum yapmışsanız, vajinam kanamalarınız varsa doktorunuz egzersiz yapmanızı çok uygun görmeyebilir. Hatta bazı hamileliklerde günlük yaşamdaki hareketlerinize bile doktorunuz kısıtlama getirebilir. Hamilelik sürecini sürekli istirahat halinde geçirebilirsiniz. Bu tamamen sizin hamilelik sürecindeki sağlık durumunuzla ilgilidir ve nasıl bir süreç geçireceğiniz doktor gözetiminde size belirtilecektir.

Hamilelikte Yapılmaması Gereken Sporlar

Bazı spor ya da egzersizler hamilelik dönemi için kesinlikle uygun değildir.

Örneğin tüplü dalış, judo, kickboks, ağırlık ve zorlanma gerektiren egzersizler, kayak, bisiklet sürmek gibi yaralanma, düşme gibi tehlikeler içerdiği için uzak durulması gereken spor ve egzersiz türleridir.

Egzersizin Hamilelikte Zararlı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Eğer egzersiz esnasında ya da sonrasında aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçı görülüyorsa egzersize ara vermeli ve duruma göre doktorunuza acilen başvurmalısınız.

 • Mide ve göğüste ağrı
 • Kaslarda kramp
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Baş dönmesi veya bayılma
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Vajinal kanama
 • Kalp atışlarında aşırı hızlanma
 • Ayak bileği, el ya da yüzde şişkinlik
 • Nefes darlığı
 • Yürümede zorlanma
 • Bebeğin hareketlerinde azalma ve hissedilmeme

Bu gibi belirtilerde egzersize ara vermeli ve mutlaka doktorunuza durumu bildirmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.